طرز کاشت نهال

کود نهال گردو

طرز کاشت نهال وگل و گیاه

ساده نگه دارید

پرورش گیاهان از طریق بذر راهی عالی برای شروع باغبانی در اوایل فصل است. با نور مناسب و تجهیزات ساده ، رشد از دانه تا برداشت آسان است. از آنجا که هر گیاه دارای نیازهای منحصر به فرد برای شروع بذر است ، تنها با رشد چند گونه به شروع به رشد کوچک کمک می کند. برخی از دانه ها – مانند گوجه سبز و گل همیشه بهار – به راحتی در داخل خانه شروع می شوند. انتخابهای خوب دیگر برای مبتدیان ریحان ، زینیا ، کولئوس ، نستورتیوم و کیهان است. اگر مبتدی هستید ، ابتدا آن ها را انتخاب کنید و سپس به سراغ دانه های گیج کننده تر بروید ، مانند گل اطلسی.

زمان بندی را به درستی انجام دهید

هدف از شروع بذر این است که نهال های خود را آماده بیرون رفتن در زمان مناسب آب و هوا کنید. با نگاه کردن به بسته دانه شروع کنید ، که باید به شما بگوید چه زمانی باید دانه ها را داخل آن شروع کنید. معمولاً چیزی شبیه به این می گوید: “شش تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان در داخل بوته کنید.” برخی از انواع سبزیجات مانند لوبیا و کدو بهتر است در خارج از منزل تهیه شوند. رشد آنها در داخل خانه چندان فایده ای ندارد زیرا جوانه می زنند و سریع رشد می کنند. برخی از گلها مانند خشخاش نیز بهتر است در فضای باز کاشته شوند. این دانه ها معمولاً با علامت “کاشت مستقیم” مشخص می شوند.

ظروف مناسب را پیدا کنید

می توانید بذرها را تقریباً در هر نوع ظرفی شروع کنید ، به شرطی که حداقل 2-3 اینچ عمق داشته باشد و دارای حفره های زهکشی باشد. من سینی هایی را که مخصوص شروع بذر ساخته می شوند ترجیح می دهم. پر کردن سینی ها آسان است ، سیستم آبیاری رطوبت ثابت را تضمین می کند و من می توانم آنها را به راحتی جابجا کنم.

خاک گلدان را آماده کنید

خاک گلدانی را انتخاب کنید که برای رشد نهال ساخته شده است. از خاک باغچه خود یا خاک گلدان گیاهان آپارتمانی خود استفاده نکنید. با مخلوط تازه و استریل شروع کنید که نهال سالم و عاری از بیماری را تضمین می کند. قبل از پر کردن ظروف ، از سطل یا وان برای مرطوب کردن مخلوط کاشت استفاده کنید. هدف این است که آن را مرطوب کنید اما خیس نکنید. ترد ، نه شلخته ظروف را پر کنید و خاک را محکم بسته بندی کنید تا شکاف ها از بین بروند. به یاد داشته باشید که اکثر مخلوط ها حاوی مواد مغذی کمی هستند ، بنابراین باید چند هفته پس از جوانه زنی نهال ها را با کود مایع تغذیه کنید و این کار را تا زمان پیوند آنها به باغ ادامه دهید.

کاشت را شروع کنید

بسته بذر را بررسی کنید تا ببینید بذرهای خود را تا چه عمقی بکارید. برخی از موارد کوچک را می توان درست روی سطح خاک پاشید. دانه های بزرگتر باید دفن شوند. برای بیمه ، من در هر سلول (یا گلدان) دو دانه می کارم. اگر هر دو دانه جوانه زدند ، من یکی را بریده و اجازه می دهم دیگری رشد کند. ایجاد دو تقسیم در هر گلدان برای قرار دادن دانه ها مفید است. بعد از اینکه یک دانه را در هر قسمت جدا کردید ، می توانید برگردید و دانه ها را بپوشانید. بذرهای تازه کاشته شده را با یک میستر یا یک قوطی آبیاری کوچک مرطوب کنید. برای سرعت بخشیدن به جوانه زنی ، روی گلدان ها را با پلاستیک یا گنبد پلاستیکی که روی سینی شروع بذر قرار می گیرد ، بپوشانید. این به مرطوب نگه داشتن بذرها قبل از جوانه زدن کمک می کند. هنگامی که اولین علائم سبز رنگ را مشاهده می کنید ، پوشش را بردارید.

آب ، تغذیه ، تکرار کنید

همانطور که نهال ها رشد می کنند ، از یک گلدان یا یک قوطی آبیاری کوچک استفاده کنید تا خاک مرطوب بماند اما مرطوب نباشد. بگذارید بین دو آبیاری خاک کمی خشک شود. برای اطمینان از حرکت خوب هوا و جلوگیری از بیماری ، یک فن نصب کنید. من از پنکه ای استفاده می کنم که به تایمر مشابه چراغ های رشد من متصل است. به یاد داشته باشید که نهال ها را به طور منظم با کود مایع تغذیه کنید ، به میزان توصیه شده روی بسته.

نور ، نور ، نور! نهال ها به نور زیادی احتیاج دارند.

اگر در حال رشد در پنجره هستید ، نوردهی رو به جنوب را انتخاب کنید. به طور مرتب گلدان ها را بچرخانید تا گیاهان به نور متمایل نشوند. اگر نهال ها نور کافی دریافت نکنند ، ساق پا و ضعیف خواهند بود. اگر زیر نور رشد می کنید ، آنها را طوری تنظیم کنید که فقط چند اینچ از بالای نهال ها بالاتر باشند. چراغ ها را روی تایمر تایمر به مدت 15 ساعت در روز تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که نهال ها نیز به تاریکی نیاز دارند تا بتوانند استراحت کنند. با بلند شدن نهال ها ، چراغ ها را بالا ببرید.

نهال ها را به تدریج به بیرون از خانه منتقل کنید

ایده خوبی نیست که نهال خود را مستقیماً از محیط حفاظت شده خانه خود به باغ منتقل کنید. شما هفته هاست که این نهال ها را می پوشانید ، بنابراین آنها نیاز به انتقال تدریجی به فضای آزاد دارند. این فرآیند سخت شدن نامیده می شود. حدود یک هفته قبل از اینکه قصد دارید نهال ها را در باغ بگذارید ، آنها را در یک مکان محافظت شده در خارج از منزل (تا حدی سایه دار ، دور از باد) برای چند ساعت قرار دهید و شب ها آنها را داخل خانه بیاورید. به تدریج ، در طول یک هفته یا 10 روز ، آنها را بیشتر در معرض آفتاب و باد قرار دهید. یک قاب سرد مکانی عالی برای سفت شدن گیاهان است.

عیب یابی

فقط یک چهارم بذرهای من جوانه زدند. چه چیزی اشتباه پیش رفت؟ عوامل متعددی بر جوانه زنی بذر تأثیر می گذارد. بسته بذر را بررسی کنید تا مشخص شود آیا تمام الزامات دما و نور برآورده شده است یا خیر. اگر خاک سرد و بیش از حد مرطوب بود ، ممکن است دانه ها پوسیده شوند. یکی از دانه ها را کنده و آن را بررسی کنید. اگر متورم و نرم باشد ، دانه پوسیده است و باید از نو شروع کنید. اگر خاک بیش از حد خشک بود ، ممکن است دانه ها جوانه نزده باشند یا قبل از اینکه ریشه هایشان محکم شوند خشک شده باشند. اگر دانه ها قدیمی بودند ، ممکن است دیگر زنده نباشند. دوباره امتحان کنید و مطمئن شوید که رطوبت یکنواخت را تامین می کنید.

نهال های من دوغی هستند.

چه می توانم بکنم؟ هنگامی که گیاهان نور کافی دریافت نمی کنند ، قد بلند و شل می شوند. از چراغ های رشد استفاده کنید تا مطمئن شوید که هر روز 15 ساعت نور روشن دریافت می کنند. دمای گرم همچنین می تواند رشد ساقه را تحریک کند. سعی کنید دمای اتاق را پایین بیاورید و مقدار کود مورد استفاده خود را کاهش دهید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع ، مقاله رشد در زیر نورها را ببینید.

 

برگهای گوجه فرنگی من در امتداد رگبرگها و در قسمت زیرین برگها بنفش رنگ می شوند. چه اتفاقی می افتد؟ برگهای بنفش نشان می دهد که گیاه فسفر کافی دریافت نمی کند. اگر در سه تا چهار هفته اول عمر گیاهچه از کود نیمه قدرت استفاده کرده اید ، ممکن است زمان افزایش کود به قدرت کامل فرا رسیده باشد. مقدار فسفر (عدد میانی در تجزیه کود) باید حداقل 3 باشد.

نهال های من خوب رشد می کردند تا اینکه ناگهان در پایه واژگون شدند. چی شد؟ هنگامی که ساقه های نهال های جوان پژمرده می شوند و روی هم می ریزند ، احتمالاً توسط قارچ منتقل شده در خاک به نام “میرایی” از بین رفته اند. ریشه کن کردن این قارچ به محض وجود در خاک دشوار است ، اما می توانید با استفاده از یک محیط رشد استریل و بدون خاک و با گردش خوب هوا از آن جلوگیری کنید. کپک در بالای سطح خاک در حال رشد است. به نظر نمی رسد به گیاهان من آسیب برساند ، اما آیا باید نگران باشم؟

کپک نشان می دهد که محیط رشد بسیار مرطوب است. تا زمانی که اقدامی انجام دهید به گیاهان شما آسیبی نمی رساند. آب را برای چند روز نگه دارید و سعی کنید با استفاده از یک فن کوچک گردش هوا در اطراف ظروف را افزایش دهید. همچنین می توانید مقداری از قالب را جدا کرده یا نهال ها را در خاک تازه پیوند دهید.

نهالستان ارغوان گردو ( ارغوان نهال ) با پرورش و آماده سازی نهال ها و با بسته بندی مطمن در خدمت هموطنان عزیز می باشد جهت خرید نهال می توانید با شماره های ثبت شده در پایین صفحه با ما در تماس باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها