نهال بادام دیرگل شکوفه

بادام-شکوفه

نهال بادام دیرگل شکوفه

badam
                                                             badam

این نهال به علت گل دهی دیر به این نام معروف است . بادام های آن چوبی میوه کاغذی است .

رنگ مغز بادام شکوفه قهوه ای رنگ میباشد که طعم بسیار خوبی دارد و نسبت مغز آن 55 تا 60 درصد میباشد .

ریشه بادام به علت ریشه قوی عموما به آبیاری کمی نیاز دارد . در زمان گلدهی این نهال به طور کلی از آبیاری آن خود داری کنید چرا که اگر در زمان گلدهی آن را آبیاری کنید گل و میوه های آن میریزند ولی با عدم آبیاری میزان ریزش گل و میوه را تاحد زیادی کاهش میدهید .

توضیحات نهال بادام شکوفه 

نهال بادام شکوفه یکی از ارقام بسیار دیرگل بادام است که نسبت به سرمای دیررس بهاره مقاوم می باشد. رقم بادام شکوفه، از ارقام بادام فرانسوی محسوب می شود و در ایران در شهرستان میاندوآب سطح زیر کشت وسیعی را در بر می گیرد.
این محصول با کیفیتی مطلوب، همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت در نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی، تولید شده و آماده عرضه به باغداران و کشاورزان محترم می باشد. در ادامه این مطلب به بررسی و آشنایی بیشتر با نهال بادام شکوفه خواهیم پرداخت.

به چه نکات و ویژگی هایی در زمان انتخاب رقم بادام برای کاشت و پرورش باید توجه کرد؟

نکات و ویژگی های مثبتی که برای رشد و پرورش ارقام مختلف نهال بادام حائز اهمیت است، عبارتند از محصول پربار، مقاومت نسبت به سرمای دیررس بهاره (مانند رقم بادام شکوفه)، باروری خود سازگار یا قدرت خود تلقیحی، نازک بودن پوسته چوبی (پوست کاغذی)، ثبات در محصول دهی (باردهی) و مقاومت بالا نسبت به بیماری ها و آفات.
یکی از مهم ترین تنش های محیطی در مناطق زیر کشت بادام شکوفه که منجر به بروز آسیب و خسارت اقتصادی شدید می شود، کاهش دما در فصل بهار است (سرمای دیررس بهاره)، به همین علت دیرگل بودن بادام در مناطقی با سرمای دیررس، یک مزیت و ویژگی مهم است.

نهال بادام شکوفه 

 بادام رقم شکوفه یکی از ارقام دیرگل به شمار می رود که برای کاشت در مناطقی با کاهش دما و سرمای دیر رس بهاره مناسب است و توصیه می شود (حدودا 3 تا 4 روز پس از نهال بادام آذر شکوفه می دهد).
از دیگر ویژگی های این رقم می توان به رشد قوی و گسترده، باردهی اسپور، باروری ناسازگار، پوسته چوبی سخت و عملکرد بالای آن اشاره کرد. ارقام نهال بادام نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی در حدود 100 الی 700 ساعت در فصل زمستان می باشند.

چنانچه این نیاز سرمایی کاملا برآورده نشود، در فصل بهار و در زمان گلدهی، شکوفه ها دچار ریزش می شوند. مدت زمان دوره ی رشد بادام تا برداشت محصول، در حدود 150 الی 240 روز می باشد. حداقل دمایی که برای آغاز رشد نهال بادام شکوفه و جوانه زنی آن مورد نیاز است، 10 درجه ی سانتی گراد می باشد.
میوه ی این نهال متوسط رس (اواخر شهریور ماه) می باشد و بر روی اسپورهای 2 تا 3 ساله به وجود می آید. ارقام گرده افشان مناسب برای این رقم، فرانیس، آذر و سهند است.

مشخصات بادام شکوفه

بادام رقم شکوفه از پیوند میان ارقام Nonpareil و Ai حاصل شده است و همانند نهال بادام سهند و نهال بادام آذر از جمله ارقام بادام فرانسوی به شمار می رود. فرم درخت بادام شکوفه به شکل خیلی باز بوده و تاج آن متوسط است. درصد مغز این رقم در حدود 55 الی 60 درصد و میزان دو قلو بودن مغز بسیار اندک بوده و در حدود 2 درصد است. طعم مغز مطلوب و رنگ آن قهوه ای روشن می باشد.

عملکرد بادام شکوفه و مقدار برداشت محصول آن در یک هکتار در حدود 10 تن برآورد می شود.
این بادام در صنایع آشپزی و شیرینی پزی و همچنین آجیل و خشکبار و تهیه ی پودر مورد استفاده قرار می گیرد. عمر مفید بادام شکوفه در حدود 45 سال است.

ویژگی ها و مشخصات نهال بادام شکوفه در یک نگاه

مشخصات کلی و ظاهری رشد قوی و گسترده – تاج متوسط – فرم درخت به صورت خیلی باز
باروری ناسازگار
باردهی اسپور 2 تا 3 ساله
زمان گلدهی خیلی دیرگل (3 تا 4 روز پس از بادام آذر)
زمان رسیدن محصول متوسط رس (اواخر شهریور ماه)
ارقام گرده افشان نهال بادام شکوفه فرانیس – سهند – آذر
درصد مغز 55 الی 60 درصد
درصد دوقلویی بسیار کم (حدودا 2 درصد)
کیفیت محصول مطلوب –طعم مغز خوب و رنگ قهوه ای روشن
عملکرد 10 تن در یک هکتار
موارد مصرف صنایع شیرینی پزی – آجیل و خشکبار – تهیه ی پودر

شکل ظاهری نهال بادام شکوفه به چه صورت است؟

برگ های درخت بادام شکوفه در شاخه های جدید و تازه تشکیل یافته، ظاهر می شوند. فرم ظاهری برگ ها به صورت باریک و بلند (نیزه مانند) و مقداری مواج می باشد، شکوفه ها به رنگ صورتی مایل به سفید بوده و در فصل بهار قبل از باز شدن جوانه های رویشی (برگ ها)، ظاهر می شوند.
میوه از نوع شفت و به رنگ سبز و کرکی می باشد. پوست مغز بادام شکوفه به رنگ قهوه ای روشن بوده و طعم آن مطلوب است. ارتفاع درخت بادام شکوفه حداکثر به 6 تا 8 متر می رسد اما این مقدار با توجه به شرایط کشت بادام در ایران که غالبا از نوع دیم است، کمتر بوده و به این ارتفاع نمی رسد.

درخت بادام شکوفه
درخت بادام شکوفه

چه مناطقی برای کاشت نهال بادام شکوفه مناسب هستند؟

در زمان انتخاب محل کاشت برای بادام شکوفه باید توجه داشت که رطوبت منطقه ی مورد نظر بیش از حد مرطوب نباشد زیرا رطوبت زیاد در زمان گلدهی منجر به بروز اختلال در فرآیند گرده افشانی می شود. دمای مطلوب جهت گرده افشانی بادام در حدود 15 الی 22 درجه ی سانتی گراد است (بیش از 95 درصد گرده افشانی درختان بادام وابسته به زنبورهای عسل است).
زمین هایی با شیب رو به سمت جنوب، بهترین مکان برای کاشت نهال بادام می باشد. شدت نور در فرآیند رشد نهال بسیار تاثیرگذار بوده و در صورت پائین بودن میزان نور دریافتی رشد نهال مختل شده و درون بر میوه سخت تر می شود.

بهترین زمان کاشت نهال بادام شکوفه چه زمانی است؟

زمان مناسب جهت کاشت نهال بادام شکوفه پس از ریزش برگ های نهال ها، در اواخر فصل پائیز است. در مناطقی با سرمای شدید زمستانه، عملیات کاشت در اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار انجام می شود. نهال ها غالبا با فرم مربع شکل و با فواصل استاندارد 6×6 و یا 7×7 کاشته می شوند.
پس از آماده سازی زمین، گودالهایی با عمق و عرض 2 برابر تراکم ریشه، حفر می کنند و قبل از کاشت مقداری خاک مرغوب و غنی شده در گودال می ریزند و نهال بادام را به نحوی که قسمت پیوند گیاه، بیرون از خاک قرار بگیرد، می کارند.

آشنایی با نهال بادام شکوفه:

بادام های شکوفه، از انواع درختان پربازده است که باغ‌داران به کاشت آن علاقمندند. به خصوص اگر باغ در مناطق سردسیری باشد که بهار سردتری دارند چون ویژگی متمایز این نهال بادام، دیرگلدهی است به همین دلیل به راحتی می‌تواند از آسیب‌هایی چون سرمازدگی در امان بماند.

شکل برگ‌های درختان بادام شکوفه؛ باریک، بلند و تیز است و باردهی آن بصورت اسپور است. میوه‌ی این نوع بادام سبز و کرک‌دار است و پوسته خارجی این بادام قهوه‌ای، و ضخامت پوست چوبی، سخت و بسیار مقاوم است. مغز بادام سفید و شیرین است که با پوست قوه‌ای نازکی پوشیده شده است. درحدود 2% از میوه‌های این رقم دوقلو و درحدود 60 درصد از میوه‌ها دارای مغز هستند.

زادگاه و موقعیت جغرافیای مناسب پرورش نهال‌های بادام شکوفه:

نهال بادام شکوفه؛ محصول مشترک دو کشور فرانسه و آمریکاست(usa) و در ایران نیز به مقدار زیاد به خصوص در میاندوآب و آذرشهر کشت می‌شود. به طوری که کشورمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این رقم بادام است. این نهال را نباید در مناطق مرطوب کاشت. رطوبت زیاد می‌تواند آسیب زیادی به گیاه وارد کند چون در فصل گلدهی مانع از گرده افشانی درخت می‌شود. همانطور نور نیز برای این درخت بسیار حائز اهمیت است. این درخت برای گلدهی نیاز به نور فراوان دارد.

تحمل سرمای این نوع نهال بادام شکوفه؛ تقریباً بالاست و به دلیل دیرگلدهی می‌تواند برای مدت طولانی‌تری سرمای ابتدای بهار را تحمل کند. نیاز سرمایی این almond tree، در حدود 100 تا 700 ساعت است. حداکثر تحمل دمایی این گیاه برای گرده افشانی در حدود 15 تا 22 درجه است و حداقل می‌تواند دمای 3 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.

ویژگی‌های ظاهری درخت بادام شکوفه و محصول آن:

برگهای نهال بادام شکوفه؛ نوک تیز و نیزه‌ ای هستند. شکوفه‌ های درخت نیز به رنگ صورتی روشن است. گل ‌های آن هرکدام در حدود 4 الی 5 گلبرگ و 25 تا 30 عدد پرچم دارند. این درخت تقریباً رشد خوبی دارد و ارتفاع آن به 6 تا 8 متر می‌رسد. البته میزان رشد آن به عوامل محیطی و نوع نگهداری بستگی دارد. برای مثال درختانی که با روش دیم آبیاری می‌شوند به نسبت سایر روش‌های آبیاری رشد کمتری دارند.

شروع باردهی نهال بادام شکوفه و مقدار باردهی هر درخت بالغ بادام شکوفه:

  1. گلدهی درخت بادام شکوفه در همزمان پس از بادام آذر انجام شده و میوه‌دهی آن در پایان شهریور ماه اتفاق می‌افتد.
  2. وزن حدودی هر دانه بادام های شکوفه 3 گرم  و وزن مغز در حدود 1.2 گرم است.
  3. در هر دوره در حدود 65 تا 80 کیلوگرم و در هر هکتار بسته به میزان رسیدگی به باغ می‌توان از یک تا 10 تن بادام برداشت نمود.

به همین دلیل این رقم را از گیاهانی با باردهی بالا درنظر می‌گیرند. از آنجا که شکوفه دادن زودهنگام بادام و هم زمان شدن آن با فصل سرما می‌تواند حداکثر عملکرد درخت در هکتار را به میزان چشم‌گیری کاهش دهد. نهال بادام شکوفه، به این دلیل که زمان گلدهی آن پس از فصل سرماست، این ریسک را پشت سر گذاشته و می‌تواند به موقع وارد مرحله‌ی میوه دهی شود. به همین دلیل گفته می‌شود که این رقم باردهی بیشتری دارد و مقاوم به سرماست.

عمر مفید درخت بادام شکوفه و پارامترهای مؤثر در عمر آن:

بسته به شرایط نگهداری، می‌تواند بین 35 تا 40 سال باکیفیت تقریباً ثابتی باردهی کند. درصورتی که دما و محیط کشت این درخت مناسب بوده و آبیاری و مبارزه با آفات مناسبی برای آن درنظر گرفته شود می‌توان انتظار داشت که برای مدت طولانی باردهی مناسب و ثابتی داشته باشد. تاجایی‌که در شرایط بسیار مطلوب، ممکن است درخت تا 60 سال نیز عمر مفید و مثمر داشته باشد.

بادام-شکوفه
بادام-شکوفه

فصل مناسب کاشت و چگونگی مراحل کاشت نهال بادام شکوفه:

زمان کاشت، بستگی به شرایط آب و هوایی محل کاشت دارد. درصورتی که محیط کشت معتدل است، بهتر است در فصل پاییز آغاز به کشت نمود اما درصورتی که منطقه باغ زمستان‌های بسیار سردی داشته باشد، بهتر است نهال در اواخر زمستان یا اوایل بهار کاشته شود.

بهتر است در زمان کاشت نهال بادام شکوفه، فاصله‌ی 3 تا 7 متری میان آن‌ها رعایت شود. که این فاصله به ابعاد زمین و میزان شیب آن و جنس خاک وابسته است. در زمان حفر چاله نیز باید توجه نمود که عمق چاله‌ی غرس باید تقریبا دو برابر ابعاد ریشه‌ها باشد تا فضای کافی برای رشد عمودی ریشه‌های درخت وجود داشته باشد.

همچنین در سایت ویکی پدیا میتوانید مطالب خوبی در این زمینه مطالعه کنید.

آیا این درخت بادام را می‌توان به صورت دیم آبیاری کرد:

از آنجا که این بادام مقاومت به خشکی متوسطی دارد، به طور طبیعی، آبیاری این Almond seedlings، باید هر 10 روز یکبار در فصل بهار و با آغاز فصل گرما و کاهش بارندگی هفته‌ای یکبار انجام ‌شود. امکان آبیاری نهال بادام شکوفه؛ به صورت دیم وجود دارد اما انتخاب این مسئله به میزان زیادی به آب و هوا و میزان بارندگی منطقه کشت وابسته است.

به این معنا که برای کاشت این درخت به صورت دیم، میزان بارندگی منطقه نباید از 400 میلی‌لیتر کمتر باشد. همچنین میزان رطوبت خاک نیز در انتخاب روش آبیاری مؤثر است. البته بهتر است که در سال‌های اولیه رشد درخت، آبیاری ترکیبی صورت گیرد به این معنا که در هفته حداقل یک روز آبیاری بصورت دستی انجام شود تا رشد گیاه به خطر نیفتد. با این همه میزان رشد و باردهی درختی که بصورت دیم آبیاری می‌شود به نسب آبیاری دستی کمتر خواهد بود.

خاک مورد نیاز جهت پرورش نهال‌ بادام شکوفه:

  • اولین مسئله در انتخاب نوع خاک مورد نیاز برای این درخت، میزان رطوبت آن است. هرچه خاک رطوبت بیشتری داشته باشد برای رشد گیاه مناسب‌تر است.
  • از آنجا که این گیاه در انواع خاک‌ها قابلیت رشد دارد، از خاک‌های گوناگونی می‌توان استفاده نمود و بهتر است خاک مقدار کمی اسیدی باشد (PH در حدود 6.5).
  • عمق خاک نیز باید به گونه‌ای باشد که اختلالی در حرکت عمودی ریشه‌ها به وجود نیاید.
  • شیب و جنس خاک در الگوی کاشت نهال‌ها باید درنظر گرفته شود تا اختلالی در رشد ریشه‌ها به وجود نیاید.

مهم‌ترین کودها و سم‌ها برای بهبود راندمان نهال‌های بادام شکوفه:

یکی از عوامل تأثیرگذار بر رشد و باردهی نهال بادام شکوفه، کوددهی است چون کود تامین کننده‌ی غذای گیاه است. بهترین کود برای این گیاه کود پوسیده دامی است و میزان مناسب آن در حدود 5 کیلوگرم در هر هکتار است. برای دفع آفات نیز باید سموم مورد نیاز برای پیشگیری یا دفع آن‌ها در نظر گرفته شود. البته استفاده از سموم برای دفع آفات به عنوان آخرین راه حل توصیه می‌شود چون مضرات آن به مراتب بیشتر از فواید مصرف این مواد است.

مهم ترین بیماری و آفاتی که درختان بادام شکوفه را تهدید می کند:

نهال بادام شکوفه؛ از گیاهانی است که مقاومت در برابر آفات و بیماری های مناسبی دارد. اما دو نوع آفت می توانند این درخت را تهدید کنند. یک آفت مربوط به درخت است و دیگری به میوه ها آسیب می رساند. زنبور مغزخوار می تواند مستقیماً به میوه حمله کرده و مغز بادام را مصرف کند. برای مبارزه با این آفت باید از سم مناسب آن استفاده نمود.

همچنین نوعی قارچ وجود داشته که به درخت حمله کرده و برگ ها را از بین ببرد. نشانه ی رشد این قارچ، قهوه ای شدن برگ هاست. برای مبارزه با آن باید برگ های آلوده را چید و از اطرف درخت جمع آوری نمود. سوزاندن برگ های بیمار و استفاده از سم بوراکس نیز می تواند از تکثیر قارچ جلوگیری کند.

نحوه ی هرس نهال بادام شکوفه و زمان مناسب آن:

هرس کردن درخت هم برای گیاه و هم برای باغ دار مفید است. با هرس کردن درخت، دسترسی به آن آسان شده و برداشت راحت تر انجام می شود. به علاوه هرس نمودن شاخه های خشکیده رشد گیاه را بهبود می بخشد و از بروز آفات و پوسیدگی جلوگیری می کند. علاوه بر آن به دلیل نورگرایی گیاه، هرس نمودن درخت، دستیابی شاخه های زیرین درخت را به نور خورشید میسر می کند که به فتوسنتز بهتر در سیتوپلاسم سلول گیاهی برگ های گیاه می گردد.

هرس کردن درخت دو مرتبه در سال، در اواخر فصل تابستان و اواخر پاییز یا زمستان و توسط افراد آشنا به این کار انجام شود چون هرس نمودن غیر اصولی می تواند به درخت آسیب رسانده و مانع رشد مناسب و باردهی شود.

قلمه زدن و قیم گذاری چه تأثیری در رشد نهال بادام شکوفه دارد:

نهال های خوب و باکیفیت عموماً رشد صاف و یکدستی دارند اما با توجه به شرایط محیطی ممکن است نیاز به قیم گذاری باشد. درصورتی که وزش باد در منطقه شدید است یا محیط به گونه ای است که امکان ضربه دیدن نهال وجود دارد یا در شرایطی که نهال قدرت کافی برای رشد مستقیم ندارد بهتر است از قیم برای آن استفاده کرد.

قیم های چوبی برای نهال بادام شکوفه مناسب می باشند. ارتفاع قیم باید در حدود دو سوم ارتفاع نهال باشد و به میزانی در خاک قرار گیرد که به راحتی از جای خود حرکت نکند. زمانی که ساقه ی گیاه به حدی استوار شد که بتواند در برابر فشار و ضربه های بیرونی مقاومت کند می توانید قیم ها را بردارید.

گرده افشان چیست و با چه رقمی این نهال را گرده افشانی کنیم:

درهنگام کاشت نهال باید گرده افشان آن را نیز درنظر گرفت. گرده افشان این رقم می تواند از نوع فرانسیس، آذر و سهند باشد. عوامل محیطی در گرده افشانی مؤثر است و این عمل نیاز به آب و هوای معتدل دارد. به صورتی که در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد و رطوبت شدید، عمل گرده افشانی به خوبی انجام نمی شود. در کاشت نهال بادام شکوفه، گرده افشان باید به تراکم و الگوی درختان کاشته شده توجه نمود تا گرده افشانی بصورت یکنواخت انجام شود.

مهم ترین خواص مغز بادام برای انسان:

مغز بادام سرشار از مواد مغذی است. این مغزها حاوی مقادیر زیادی از آنتی اکسیدانند که از سلول های بدن محافظت می کنند. همچنین بادام غنی از ویتامین E است. این ویتامین برای سلامت پوست و مو لازم است. از دیگر فواید بادام می توان به کنترل قند خون، فشار خون، کلسترول و کالری دریافتی اشاره کرد. همچنین یکی از خوراکی های مناسب برای قرار گرفتن در رژیم های غذایی سلامت است.

مقدار چربی یا روغن مغز بادام شکوفه:

بادام شکوفه از انواع پرمصرف بادام هاست که برای مصارف گوناگون مانند تهیه آرد، مصرف بصورت مغز در آجیل، شیرین پزی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. روغن این بادام مناسب است اما برای روغن کشی از آن استفاده نمی شود. رنگ مغز بادام شکوفه میوه سفید و شیرین است.

قیمت نهال بادام شکوفه در نهالستان بادام:

قیمت نهال ها عموما به عوامل گوناگونی بستگی دارند. کیفیت کاشت و نگهداری نهال در کیفیت آن مؤثر است. نوع نگهداری (گلدانی و نایلونی) و نوع نهالی (پایه بادام تلخه یا پایه رویشی) از عوامل مؤثر بر قیمت نهالند. به طور کلی قیمت این نهال در نهالستان های کشور متغیر است.

نحوه ی خرید نهال بادام شکوفه به صورت اینترنتی و مراحل ارسال آن معمولاً چگونه صورت می پذیرد:

روش های گوناگونی برای خرید نهال وجود دارد. امروزه افراد به دلایل مختلف خرید اینترنتی را به خرید حضوری ترجیح می دهند. به خصوص درخصوص خرید نهال به دلیل فاصله ی زیاد نهالستان ها با محل کاشت و تعدد آن ها، فرآیند اخذ استعلام و سفارش خرید نهال ها به تعداد مورد نیاز می تواند بسیار زمان بر و سخت باشد.

عموماً تعداد نهالستان ها زیاد نیست و همه ی آن ها رقم های مورد نظر ما را موجود ندارند. خرید به صورت اینترنتی می تواند این امکان را برای خریدار فراهم کند که با مشورت با کارشناسان نهالستان، نهال مورد نظر خودرا انتخاب نموده و به تعداد مورد نیاز سفارش گذاری کنند. این نهال ها عموماً در انبارهای استاندارد نگهداری می شوند و پس از ثبت سفارش، فروشنده آن ها را پس از هرس کردن و ضدعفونی با وسیله نقلیه مناسبی به محل کاشت ارسال می کند.

این نوع از ارقام نهال بادام در نهالستان ارغوان گردو (ارغوان نهال ) بمدیریت مهندس بابایی موجود است برای خرید و مشاوره در باره این نهال میتوانید با شماره های موجود در انتهای همین صفحه با ما در تماس باشید .

 

مقالات بیشتر نهال

خرید نهال گردو کانادایی

نهال گردو چندلر

ارقام نهال گردو 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها