نهال گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی یکی از بهترین نهال های نهالستان آریا نهال امیرپور می باشد این نهال

با بهترین کیفیت در نهالستان ما پرورش می شود و عمر طولانی هم دارد . این نهال علاوه بر عمر

اقتصادی طولانی، باردهی بسیار بالایی نیز دارد و یک گزینه‌ خوب برای سرمایه گذاری بلند مدت است.

عملکرد محصول

این نهال را زود بازده نیز می گویند چرا که از سال اول شروع به باردهی کرده

و وقتی به سن بالا تر می رسد باردهی آن بیشتر میرسد اگر سن درخت محصول

به ۹و یا ۱۰ سال برسد حدود ۷۰گیلوگرم محصول میدهد.

بهتر است در فاصله ی ۵*۵ کاشت شود تا عملکرد بهتری را از خود نشان دهد.

زمان گلدهی در اردیبهشت بوده و زمان برداشت آن به اواخر مرداد و اوایل شهریور میرسد.

این محصول برای امر تجاری نیز بسیار مناسب می باشد ولی نمی توان تا چهار الی پنج

سال اول انتظار داشت که درخت گردوبصورت تجاری محصول دهد اما بعد از این چند

سال می توان بین ۷ تا ۹ تن انتظار بار را در هر هکتار داشت.

هر چه ارتفاع درخت کمتر باشد رشد و کیفیت محصول بهتر است درخت گردوکانادایی

با ارتفاع یک و نیم متر رشد کرده اما این ارتفاع به چهار متر نیز می رسد.

هموطنان عزیز جهت خرید نهال گردو کانادایی می توانند این نهال را از طریق شماره های پایین صفحه سفارش دهند .

معرفی نهال گردو کانادایی

نهال گردو کانادایی2
گردو کانادایی

پرورش درختان گردو همیشه می تواند سود آور باشد اگر انتخاب درستی داشته باشید. یکی از این ارقام جذاب، گردو کانادایی؛ می باشد که می تواند در جهت کارآفرینی تاثیر مثبتی به جای بگذارد زیرا یکی از ارقام با کیفیت و مرغوب می باشد که با استقبال خوبی از سوی باغداران مواجه شده است. نهال گردو کانادایی؛ یکی از درختان اقتصادی و سودآور است که هم میوه آن کاربردی و ارزشمند و هم چوب آن مقاوم و مورد استفاده است و کاشت آن مورد استقبال باغداران قرار گرفته است.


درخت گردو کانادایی

 1. نهال گردو دارای نژاد های متنوعی است که یکی از نژاد های مرغوب گردوی کانادایی، می باشد که کاشت آن در ایران نیز امکان پذیر بوده.
 2.  قیمت نهال گردو کانادایی هم به نسبت دیگر رقبای خود از قیمت پایین تری برخوردار می باشد.
 3. اما این نکته را هم در نظر داشه باشید که در مقابل مقدار باردهی اقتصادی این نهال هم کمتر از رقبای خود می باشد.
 4. در این مطلب قصد داریم تا همه چیز در مورد گردو کانادایی را به شما آموزش دهیم. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

زادگاه و آب و هوای مورد نیاز پرورش نهال گردو کانادایی

همانطور که از اسم این نوع از درخت گردو مشخص است، متعلق به کشور کانادا می باشد و امروزه بیشتر سطح زیر کشت مناطق سردسیر Canada از این درخت گردو استفاده می کنند.این نهال همچنین به نهال گردو کوپه ای نیز معروف است.

در خرید نهال گردو کانادایی؛ یکی از اساسی ترین فاکتور ها که بهتر است به آن توجه نمایید، عملکرد نهال در شرایط اقلیمی منطقه ی شما می باشد. درخت گردو کانادایی از ارقام دیرگل بوده و برای مناطق سردسیر مناسب است و از سرمای بهاره در امان است، که می توانید از این نهال در مناطق کوهستانی هم بهره مند شوید.

توجه به دیرگل بودن درختان مهم است زیرا عملکرد مناسب هر گیاه، با شرایط اقلیمی رابطه دو سویه دارد به طوری که اگر نهال هایی مانند: نهال گردو فرنور، نهال گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو اسرائیلی و … مناسب و مقاوم در برابر سرما می باشند و ارقام دیگری مانند گردو ژنوتیپ برتر، گردو پکان مناسب آب و هوای گرمسیر می باشند.

 

نهال گردو کانادایی1
نهال گردو کانادایی1

ویژگی های ظاهری نهال گردو کانادایی

گردو کانادایی؛ یکی از ارقام بسیار ارزشمند و پر بازده می باشد که نسبت به دیگر انواع تقریبا نیمه کوتاه است و کیفیت بسیار خوبی دارد.ارتفاع این درخت گردو به 10 الی 12 متر می رسد که بسته به هرس اصولی می تواند این عدد کمتر نیز باشد.

مغز گردو کیفیت بسیار خوبی دارد و رنگ مغز این گردو روشن و سفید بوده و طعم بسیار لذت بخشی دارد و از آن علاوه بر تازه خوری در خشکبار و تهیه شیرینی نیز استفاده می کنند.

وزن محصول آن به 18 گرم نیز می رسد که 60 درصد ان وزن مغز را تشکیل میدهد. ضخامت پوسته چوبی درخت گردو کوپه ی کانادایی نسبتا سخت می باشد. بهتر است بدانید که این گردو به گردو خوشه ای نیز معروف است.

نهال گردو کانادایی؛ تقریبا کوتاه است و گستردگی زیادی ندارد با این حال به منظور عملکرد بهتر توصیه می شود فاصله مناسب بین نهال ها نیز در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است کوتاهی درخت در افزایش بار آن تاثیر گذار خواهد بود.

شروع باردهی نهال گردو کانادایی ومقدار باردهی آن 

میزان باردهی گردو کانادایی؛ از جمله دلایل استقبال باغداران از نژاد walnut Canadian، و همچنین عملکرد بسیار خوب و باردهی اقتصادی آن می باشد به طوری که این نهال گردو؛ از سال دوم کاشت آغاز به باردهی می کند و بار اقتصادی خود را از سال  هفتم آغاز می کند.

میزان این بار هر ساله افزایش پیدا می کند، نهال گردو کانادایی، باردهی بسیار خوبی دارد به طوری که حداکثر عملکرد درخت در هر هکتار در یک باغ برای هر کدام از این درختان گردو بالغ حدود 50 کیلوگرم است  و این رقم به سودآوری اقتصادی کمک می کند. البته این را در نظر بگیرید در مقابل رقیب دیگر خود یعنی نهال فرنور، باردهی کمتری از خود به نمایش می گذارد.

عمر مفید درخت گردو کانادایی و عوامل موثر در عمر این درخت

 • عمر درخت گردو کانادایی؛ به شرایط آب و هوایی و میزان رسیدگی شما به درختان گردو، وابسته است.
 • اما عمر درختان گردو به طور میانگین بالای 80 سال است و در این مدت بهترین عملکرد را خواهد داشت و برای باغداران عزیز، بسیار سود ده خواهد بود.
 •  عوامل  مهمی از جمله: کود دهی به موقع، زهکشی های مناسب، هرس سالیانه، مقابله به موقع با بیماری ها، از جمله مواردی است.
 • این امر موجب بالاتر رفتن عمر گردو کوپه کانادایی، خواهد شد.

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال گردو کانادایی

کاشت نهال گردو کانادایی، برای مناطق معتدل و مدیترانه ای مناسب است و میزان تحمل به سرما و خشکی این رقم مناسب است. زمان کاشت نهال بستگی به میزان سرمای منطقه دارد برخی بهار و برخی پاییز را برای کاشت نهال انتخاب می کنند.

در واقع چنانچه باغداری قصد احداث باغی در سطح گسترده دارد باید برخی نکات مهم را از زمان کاشت تا برداشت گردوهای کانادایی، مخصوصا در سالهای ابتدایی کاشت در نظر بگیرد تا در نهایت درختی با عملکرد مطلوب داشته باشد. توجه به میزان نیاز سرمایی نهال گردو کانادایی؛ امری ضروری است و بهتر است قبل از کاشت نهال گردو، آن را در نظر بگیرید.

نحوه آبیاری نهال گردو کانادایی به صورت دیم 

آبیاری درخت گردو، در سالهای ابتدایی کشت نهال گردو، مهم است و بعد از آن شما می توانید با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی هفته ای یکبار نسبت به آبیاری نهال اقدام نمایید.

نهال گردو کانادایی، را نمی توان از به صورت دیم آبیاری کرد چرا که این درخت گردو؛ از نظر علم کشاورزی درارای گزومورفی پایینی است و در برابر کم آبی های زیاد و طولانی مدت مقاوت ندارد. درنتیجه درخت گردو ، نهال گردو دیم نیست.

خاک مناسب جهت پرورش نهال گردو کانادایی

 •  خاک های آهکی و خنک نیز در رشد مطلوب نهال تاثیر گذار است.
 • ریشه درخت گردو گستردگی زیادی دارد و باید Canadian walnut seedlings، را در عمق مناسبی قرار داد تا ریشه ها آزادی بیشتری برای رشد داشته باشند.
 • توجه به میزان اسیدیته خاک در پرورش نهال گردو از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید مقدار آن بین 6.5 تا 7 ph باشد.

مهم ترین کودها و سم ها برای بهبود راندمان نهال های گردو کانادایی

کود دهی در مزارع گردو جزع جدایی ناپذیر آنهاست. چرا که خاک برای تامین مواد معدنی مورد نیاز درختان گردو باید غنی باشد. غنی بودن خاک بدان معناست که از نظر املاح معدنی و منابع غذایی مورد نیاز درختان تامین باشد. برای تقویت خاک محل کشت درختان گردو باید هر ساله مزارع گردو خود را کود دهی کنید.

برای درختان گردو می توانید از انواع کود استفاده کنید. اما میزان استفاده از نوع کود شیمیایی و مقدار استفاده از آن باید بسیار حساب شده باشو به بعد از مشخص شدن میزان فقر خاک که وسیله آزمایش خاک حاصل می شود، اقدام به کود دهی نمایید. کود پتاسیم، فسفر و نیتروژن، از انواع کود شیمیایی مورد نیاز نهال گردو کانادایی می باشد.

در مورد سم مورد استفاده برای انواع بیماری نهال های گردو، بهتر است با مشورت گرفتن از متخصصین کشاورزی و با توجه به انواع بیماری مشاهده شده درختان گردو، اقدام به تهیه و استفاده از سم نمایید.

مهم ترین بیماری و آفاتی که نهال گردو کانادایی را تهدید می کند

بیماری ها و آفات درختان گردو کانادایی؛ بسیار شبیه به گونه های دیگر درخت گردو هستند و سرایت آنها مشابه یکدیگر است. بهتر است با بیماری های درختان گردو آشنایی داشته باشید تا در زمان مشاهده هر کدام از بیماری ها؛ به سرعت به مقابله با آن بپردازید.

معمولا بیماری های شایع درختان گردو شامل: بلایت گردو، آنتراکتوز، کال گیاهی و پوسیدگی ریشه و طوقه است که هر کدام روش دفع و مقابله مخصوص به خود را دارد.

نهال گردو کانادایی3
نهال گردو کانادایی3

مقدار چربی یا روغن گردو کانادایی

چربی مغز گردو کانادایی؛ چربی متعادلی است و کیفیت آن نیز بسیار بالا است و به دلیل همین خواص بالا غالبا در سبد رژیم غذایی افراد جایگاه والایی دارد و به پادشاه مغز ها شهرت پیدا کرده است.

استفاده های فراوانی از روغن مغز گردو شده است. برای ساخت دارو های ضد ریزش مو و درمان شوره سر، یا برای ساخت کرم های رفع چین و چروک پوست و کمک به بالارفتن کیفیت پوست، امروزه از روغن مغز گردو برای ساخت آن استفاده می کنند.

همه چیز درباره نهال گردو کانادایی

یکی از گردو های خارجی محبوب در ایران نهال گردو کانادایی؛ می باشد که به راحتی می تواند در کشور ایران نیز پرورش یابد و به خصوص برای مناطق خیلی سردسیر که اکثر گیاهان و نهال ها توانایی رشد در آنجا را ندارند، گردو کوپه کانادایی، به خوبی می تواند رشد داشته باشد.

محصول درخت گردو کانادایی؛ درشت و دارای پوسته کاغذی است. رنگ مغز گردو که حدودا 70 درصد وزن محصول را تشکیل می دهد، کهربایی روشن است. از جمله مهمترین خصوصیات محصول این درخت، مغز پرچرب آن است که برای درست کردن ترکیبات غذایی خانوار ایرانی بسیار مناسب است.

 

آشنایی بیشتر با زادگاه نهال گردو کانادایی ، مقدار ارتفاع و عمر مفید آن

نهال کانادایی؛ متعلق به کشور کانادا (Canada) می باشد. میزان باردهی درخت گردو کانادایی؛ همواره بسیار قابل توجه می باشد. با در نظر گرفتن خصوصیات این درختان، باغداران می توانند به سودهی مناسبی برسند. ارتفاع درخت گردو کوپه کانادایی، غالبا متوسط می باشد که در حدود 5 الی 7 متر اغلب در نظر گرفته خواهد شد. ارتفاع این درختان سهولت برداشت محصول را برای باغداران به همراه خواهد داشت.

ناگفته نماند که درختان مسن از میزان باردهی کمتری برخوردار خواهند بود.

همچنین قیمت نهال گردو کانادایی بین 120 الی 130 هزار تومان می باشد.

آب و هوایی مناسب پرورش درخت گردوی کانادایی

کاشت درخت گردو کانادایی؛ بهتر است در مناطق سردسیر کشت شود. این ویژگی تقریبا ویژگی مشترک اکثر درختان گردو می باشد. شاید این نکته تنها موردی باشد که در ا صلاح نژاد گونه های مختلف گردو تغییرات چندانی روی آن انجام نشده است.

در نظر داشته باشید که نهال گردو کانادایی؛ دیر گل است و اگر در مکان هایی که سرمای موجود در آن زودتر از حد معمول تمام می شود، بهتر است برای خرید این گونه از نهال گردو تجدید نظر کنید.اگر در مناطق سردسیر قرار دارید می توانید ارقام نهال دیگری مانند: نهال گردو چندلر، نهال گردو خوشه ای، نهال گردو فرنور، نهال گردو اسرائیلی و… بهره مند شوید، همچنین در مناطق گرمسیر هم از ارقام دیگر مانند: نهال گردو پکان، نهال گردو ژنوتیپ برتر استفاده نمایید.

بهترین رقمی که برای گرد افشان نهال گردو مناسب می باشد

همانطور که می دانید، نهال گردو کانادایی نیز همانند تمامی درختان گردو دارای گونه نر و ماده می باشد. بارور شدن گیاه و باردهی آن دیگر با گذشته های نه چندان دور تفاوت دارد. چرا که نه آب و هوای اقلیمی و جغرافیایی، آب و هوای سابق  است و نه نهال های جدید که اصلاح نژاد و ژنتیک بسیاری روی آن انجام شده است نهال های سابق است.

از این رو کاشت نهال گردو بدون در نظر گرفتن علم روز کشاورزی و کمک گرفتن از متخصصین در این زمینه تقریبا غیر ممکن است. کارشناسان در این زمینه توصیه کرده اند که به برای هر 15 تا 20 اصله نهال، 2 درخت گرده افشان مانند گرده افشان فرانکت کاشته شود.

 

آغاز باردهی نهال گردو کانادایی 

آغاز باردهی نهال گردو همیشه این سوال را ایجاد می کند که مقدار باردهی و زمان اولیه ی آن چه زمانی است. در پاسخ به این سوال می توان گفت که، آغاز باردهی این نهال معمولا یک سال پس از کاشت آغاز می شود و شاید در ابتدا، مقدار کم محصول تولید شود برای مثال در حدودا 5 الی 8 گردو باردهی داشته باشد که مسلما تا به بلوغ درخت ژنوتیپ کانادایی، برسند، سالانه این عدد چند صد برابر خواهد شد. اگر شرایط و موارد گفته شده را به خوبی رعایت کنید می توانید در شرایط مناسب در هر هکتار از سطح زیر کشت نهال گردو کانادایی، 6 تن محصول برداشت کنید.

مناسب ترین فصل کاشت نهال گردو کانادایی و مراحل کاشت آن

 1. بهترین فصلی که برای کاشت seedlings walnut؛ ها می توان متصور شد، فصل پاییز و زمستان و مشخصا ماه های آذر و دیگری اسفند ماه می باشد.
 2. شما می توانید بسته به محل سکونتی که قرار دارید اقدام به کاشت نهال نمایید اما اغلب در آذر ماه و یا اسفند ماه اقدام به کاشت نهال می نمایند.
 3. همانند بسیاری از نهال گردو بهتر است قبل از کاشت آن، منابع غذایی مورد نیاز گیاه را تامین کنید. با حفر یک چالگود 1.5 متر در 40 سانتی متر، اقدام به کاشت نهال گردوی کانادایی می کنیم.
 4. بهتر است مکانی که قصد کشت نهال در آن را دارید از نور کافی به جهت فتوسنتز گیاه برخوردار باشد.

بهترین فاصله ی کاشت نهال های گردو کانادایی 

در نظر گرفتن فاصله ی کاشت برای رشد ریشه و تنه ی درختان بسیار مهم می باشد. درختان برای رشد نیازمند دریافت و گردش هوا و آفتاب می باشند از همین روی توصیه می شود فاصله ی 7*7 می تواند بر رشد و همچنین میزان باردهی این Canadian walnut tree، موثر باشد.

دقت در کاشت و رعایت فواصل نهال گردوهای کانادایی، در سال هایی ابتدایی نمود چندانی ندارد. اما در سالهای به بلوغ رسیدن نهال به خوبی تاثیر دقت در فواصل کاشت را خواهید دید.

بهترین روش آبیاری درخت گردو کوپه کانادایی 

آبیاری گردو کانادایی، با توجه به فصول مختلف سال ، متغیر می باشد. در فصل بهار میزان آبیاری 10 الی 15 روزه صورت می پذیرد. در صورتی که در فصل تابستان آبیاری به صورت هفتگی اتفاق خواهد افتاد.

روش های متعددی برای آبیاری درخت گردو کانادایی وجود دارد که می توانید از انواع آن استفاده کنید. در نظر داشته باشید که تامین آب مورد نیاز گیاه و آبیاری منظم آن در سال های اولیه کاشت بسیار در کیفیت و رشد درخت موثر است.

تاثیر قیم گذاری و قلمه زدن در باردهی و رشد درخت گردو کانادایی 

 • بهترین راه برای حفاظت از نهال گردو کانادایی؛ زمانی که ساقه نهال هنوز از قوام لازم برخوردار نیست، قیم گذاری است.
 • قیم گذاری یا به زبان ساده تر قرار دادن تکیه گاه برای درختان و گیاهان است که از قدیمی ترین روش های محافظت از نهال به شمار می رود.
 • روش های متعددی برای تکثیر درختان وجود دارد که مهترین آن قلمه زدن است. در این روش قسمتی از ریشه و یا ساقه ی درختان را جدا کرده و درون آب قرار می دهیم و ریشه دادن آن صبر می کنیم و سپس آن را درون خاک قرار می دهیم.

بهترین کود برای درختان گردو کانادایی 

بهترین زمان کوددهی برای رشد مطلوب این نهال ها در فصل پاییز و زمستان خواهد بود. شاید برای شما این سوال پیش آید که بهترین کودی که برای رشد بهتر درخت گردو کانادایی؛ می توان استفاده کرد چیست؟ بهترین کود معمولا ارقام کودهای حیوانی پوسیده و دامی بسیار مناسب می باشد؛ اما اگر گیاه شما یک یا دو ریز مغذی را در خود کم دارد، می توانید بسته به نیاز خود از ارقام کودهای شیمیایی مانند: کود آهن، کود ازت و.. بهره مند شوید.

شایع ترین بیماری های نهال گردو کانادایی و نحوه پیشگیری از آن

درختان کشت شده در مناطق سردسیر از مقاومت بالایی در برابر بیماری قرار دارند اما به طور کامل در برابر بیماری ایمن نیستند. بیماری هایی نظیر شانکر باکتریایی، انفراکتوز و کرم خراط از جمله بیماری های شایع این درخت گردو می باشد و بهتر است بلافاصله بعد از مشاهده اولین علائم بیماری، با مشورت از متخصصین کشاورزی، اقدام به سم پاشی و پیشگیری از بیماری و سرایت آن به سایر درختان مزرعه شوید.

رایج ترین سم های بازار در پرورش درخت گردو کانادایی چه می باشد:

با توجه به نوع آفات و یا بیماری های به وجود آمده برای مزرعه شما بهتر است نوع سم مورد استفاده نیز متفاوت باشد. کارشناسان کشاورزی معمولا برای مقابله با کرم خراط سم کریپتوس، برای مقابله با انفراکتوز سم پاشی با سم بردوفیکس و برای مقابله با شانکر باکتریایی سم قارچ کش که حاوی مس است را توصیه می کنند.

بیماری های درختان گردو به همین 3 بیماری ختم نخواهد شد. پس بهتر است در مورد اکثر بیماری های شایع درختان گردو و روش مقابله با آنها اطلاعات لازم را کسب نمایید

مهم ترین فواید و خواص مغز گردو کانادایی برای انسان 

تا به حال به این فکر کرده اید که چقدر مغز گردو شبیه مغز انسان است؟ خداوند بزرگ نعمت های زیادی را به ما ارزانی داشته است. یکی از این نعمت های بزرگ میوه درخت گردو است و ما آن را مغز گردو می نامیم.

پیامبران و امامان بسیاری خوردن گردوی کانادایی، را توصیه کرده اند و روایات آن ها در مورد مغز گردو را به دفعات شنیده اید. به جرات می توان گفت که اگر میخواهید از سرطان جلوگیری کنید، مصرف گردو را در برنامه غذایی خود داشته باشید.

همچنین در سایت cbc مطالبی در این زمینه به زبان انگلیسی منتشر شده است.

این میوه بهشتی منبع بیشماری از پروتئین ها و ویتامین ها را داراست. حالا که در کشوری به دنیا آمده ایم که منبع غنی تولید گردو است، از این فرصت نهایت استفاده را کنیم. فسنجان یکی از غذای های اصیل و ریشه دار ایرانی است که از مغز گردو درست می شود . توصیه می کنیم این غذا و سایر غذاهای برگرفته از مغز گردو را امتحان کنید.

نهال گردو کانادایی1
نهال گردو کانادایی1

سودهی روغن و چوب درخت گردوهای کانادایی

اگر به قیمت چوب در بازار ایران نگاهی بندازید، خواهید دید که چوب درخت گردو در صدر گران قیمت ترین چوب های ایرانی قرار دارد. از چوب گردو در صنعت استفاده های فروانی شده است و امروزه یکی از پر طرفدار ترین چوب ها، چوب گردو می باشد.

همچنین روغن مغز گردو، می توان خواص درمانی و صنعتی را استخراج کرد. اگر دچار بیخوابی هستید، توصیه می کنیم 2 قطره روغن گردو را در آب جوش ریخته و قبل از خواب بخور بگیرید. تاثیر روغن گردو در تنظیم خواب و درمان بی خوابی شگفت انگیز است. این تنها یک مورد از ده ها مزیت روغن گردو می باشد.

 

مزایای خرید اینترنی نهال گردو کانادایی

مهمترین مزیت خرید اینترنتی نهال گردو، افزایش قدرت تصمیم گیری در هنگام خرید است. امروزه می توانید به کلیک کردن روی چند گزینه، خرید خود به راحتی هر چه تمام انجام دهید. نهال گردو به دلیل خصوصیات ویزه نگهداری و پرورش، در نقاط محدودی  از کشور عزیزمان پرورش داده می شود .در حال حاضر شما باغدار عزیز و زحمت کش این حق انتخاب را دارید که از تمامی نقاطی که نهال گردو کانادایی، را پرورش می دهند، نهال گردو خود را خریداری کنید.

سخن آخر

نهالستان ارغوان گردو همواره پشتیبان بی ادعای همه مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد. هرگونه مشاوره و راهنمایی موقع خرید لازم باشد مدیریت نهالستان با اشتیاق منتظر خدمات رسانی به هموطنان عزیز آماده پاسخگویی می باشد. مهندس رسول بابایی کارشناس برتر نهال با شماره های ثبت شده در پایین صفحه آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها