نهال گردو پکان آمریکایی

pecan

مقدمه نهال گردو پکان آمریکایی


چه نوع میان وعده ای را ترجیح می دهید؟ برخی از متخصصان ادعا می کنند که آجیل بهترین انتخاب است. از جمله بسیاری از آجیل ها ، اسپند و گردو دارای مکان های منحصر به فرد با مواد مغذی و فواید سلامتی هستند. هر دو آنها آجیل درختی خوراکی هستند. علی رغم شباهت های مختلف ، تفاوت های کمی با هم دارند. بیایید آنها را کشف کنیم

 

معرفی نهال گردو پکان آمریکایی

اطلاع از نحوه ی پرورش درخت گردو پکان؛ قطعا به سودآوری اقتصادی باغداران کمک خواهد کرد زیرا یکی از ارقام بسیار با کیفیت گردو می باشد که مغزی بسیار چرب و خوش طعم دارد. نهال گردو پکان؛ یکی از ارقام با کیفیت است که خاستگاه اصلی آن کشور آمریکا می باشد و ما امروزه شاهد آن هستیم که کشت آن در بیشتر مناطق دنیا صورت گرفته و بسیار مورد توجه هم قرار گرفته است. کشور ما نیز مناطقی دارد که برای رشد این نهال بسیار مناسب می باشند. بعنوان مثال مناطق گرمسیری کشور ما که طرف های جنوب می باشد می تواند بستری مناسب برای رشد این نهال باشد.

 

اصالت و آب و هوای مورد نیاز پرورش نهال گردو پکان

کشور آمریکا یکی از بزرگترین تولید کننده های نهال گردو پکان؛ می باشد به طوری که تولید، عرضه و خرید نهال این محصول را در انحصار خود قرار داده است که نام دیگر این گردو هم، گردوی آمریکایی می باشد.

نهال گردو آمریکایی یا گردوی پکان، نژادی است که نیاز سرمائی آن پایین می باشد و در مناطق آب و هوای گرمی دارند یا به اصطلاح گرمسیر هستند، رشد بسیار خوبی خواهد داشت و محصولی مناسب و با کیفیت بالایی تولید خواهد کرد.

علت محبوبیت نهال نهال گردو پکان، به این دلیل است که در مناطق گرمسیر معمولا مغز گردو ها پوک می شود و برگ و محصول درخت می سوزد، اما در این نژاد گیاه، کاملا نتیجه مطلوب است.

 درخت گردو پکان، از چند جهت دیگر نیز محبوبیت های ویژه ای دارد که از جمله آنها می توان به مرغوبیت چوب این درخت گردو و روغن مغز گردو پکان؛ نام برد.

توصیه می شود قبل از پرورش گردوهای پکان، حتما میزان سرمای زمستان و بهار منطقه خود را در نظر داشته باشید و در نهایت اگر در مناطق سردسیر بودید، نهالی مانند: نهال گردو خوشه ای و نهال گردو اسرائیلی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن عملکردی مطلوب با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگار باشد.

شهرهای مناسب پرورش گردوی پکان

این نهال در ایران مناسب مناطق گرمسیر چون  اهواز، دزفول، کیش، قشم ، آبادان و یا در آن طرف استان های گیلان، مازندران، رشت و… است. همانطور که اشاره شد این میزان گرما نیاز اساسی نهال گردو پکان، است که موجب پر و چرب شدن مغز آن می شود اما اگر در مناطق سردسیر هستید نگران نباشید زیرا ارقام نهالی همانند: نهال گردو چندلر، نهال گردو فرنور، نهال گردو ژنوتیپ و.. دیگر ارقام مناسب کاشت در مناطق معتدل تا سردسیر می باشند.

 

ویژگی های ظاهری درخت گردو پکان 

  1. نهال گردو پکان؛ در دسته درختان بلند قد قرار دارد و ارتفاع آن در سنین بلوغ تا 15 متر نیز میرسد.
  2. این درخت دارای شاخ و برگ متراکم و به هم پیوسته می باشد.
  3. وزن محصول این درخت گردو حدود 16 گرم است که بیشتر از 90 درصد  آن وزن مغز گردو را تشکیل داده است.
  4. رنگ مغز گردو پکان؛ قهوه ای تیره است و ضخامت پوسته چوبی آن کم می باشد و به راحتی قابل جدا شدن است.

شروع و زمان باردهی و میزان بار هرنهال گردو پکان  

اولین باردهی درختان گردو پکان؛ معمولا برای تمامی کشاورزان سوال مهمی می باشد که در مورد این نژاد آمریکایی می بایست بدانید در دومین سال پس از کاشت، باردهی خود را آغاز می کند و نهمین سال به باردهی بسیار مطلوب و اقتصادی می رسد که در تمامی این سال ها با رعایت نکات مهم مانند، هرس، کودهی، ابیاری منظم، خاک مطلوب و … می توانید باردهی درخت را افزایش دهید.

حداکثر عملکرد درخت در هکتار حدود 5 تن است. بیشتر منابع معتبر میزان باردهی درخت گردو پکان؛ را برای هر درخت 40 کیلو عنوان گرده اند که این رقم را ضرب در قیمت هر کیلو گردوهای پکان، کنیم متوجه خواهیم شد که سود فراوانی انتظار ما را می کشد و بهتر است در مورد خرید این گونه از نهال شک نکنیم.

عمر مفید درخت گردو پکان و پارامترهای مهم در عمر آن 

عمر ایی درختان گردو ، بیش از 100 سال است و در این بازه زمانی می تواند سود دهی زیادی برای باغداران به همراه داشته باشد. عوامل مهمی در افزایش طول عمر درختان گردو موثر است که از جمله مهمترین آن ها می توان به زهکشی های مناسب، کود دهی منظم ، هرس اصولی و به موقع و جلوگیری به موقع از بیماری ها اشاره کرد.

 

فصل مناسب کاشت و مراحل کاشت نهال گردو پکان 

نهال گردو پکان؛ نباید در مکان های سردسیر و با دارای سرمای زیاد کشت شود. از این رو زمان کشت آن نباید سرد باشد. بهتر است اواخر تابستان و یا اواسط بهار اقدام به کشت نهال گردو بپان کنید.

همانطور که اشاره شد این رقم گستردگی بیشتری نسبت به دیگر انواع دارد و نیاز به رعایت فاصله مناسب بین نهال ها احساس می شود،غالبا مناسب ترین فاصله را در این رقم تا 7 متر در7 متر لحاظ می کنند. کاشت درخت گردو پکان، هیچ گونه محدودیت کاشت ندارد و اما حفظ فاصله بین نهال ها باعث فراهم آمدن شرایط رشد Seedlings walnut pecan، خواهد شد.

گردو آمریکایی، نسبت به سرمای زیاد حساسیت دارد و در مقابل گرما نیز از ارقام مقاوم به شمار می آید. حتما نهال گردو را از نهالستان معتبر خریداری نمایید.

نحوه ی آبیاری مناسب نهال گردو آمریکایی پکان

  • این نهال مناسب مناطق گرمسیر و دارای آب و هوای گرم و خشک است.
  • در علم کشاورزی به این گونه از درختان، درختان دارای گزومورفی بالا، یاد می شود.
  • از این رو می توان این درخت گردو به صورت دیم آب یاری کرد و نیاز به آب چندانی ندارد.
  • اما اگر شاهد کم آبی و خشکی درختان در نتیجه خشک سالی شدید، بهتر است اقدام به آبیاری نمایید.

بهترین خاک جهت پرورش نهال های گردو پکان

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو پکان؛ نباید سفت باشد و باید بافتی شنی-لومی داشته باشد. از آنجایی که رشد ریشه درختان گردو پکان، به صورت عمقی است، بهتر است در کاشت این نوع از درخت گردو در مناطق سنگلاخ یا دارای خاک رسی و سفت خودداری نماییم.

بهترین کود وسم ها برای بهبود عملکرد نهال گردو پکان آمریکایی

همانطور که میدانید، نیاز به تغذیه در درخت گردو، بالاتر از سایر درختان است. از جمله مهمترین روش تامین تغذیه درختان گردو پکان؛ تامین کود مورد نیاز آنها است. نکته مهم وحائز اهمیت این است که شما قبل از اقدام برای کود دهی باید موارد مورد نیاز خاک را که در اصلاح به آن فقر خاک می گویند را از طریق آزمایش خاک، به دست بیاورید.

توجه داشته باشید که زمان کود دهی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در نتیجه سعی کنید تا در بازه زمانی مشخص و هر ساله اقدام به کوددهی نهال گردو آمریکایی (usa) نمایید. بهترین کود برای نهال گردو pecan؛ بر اساس آزمایش خاک مشخص خواهد شد اما شما می توانید از هر دو دسته بندی اصلی کود، یعنی کود شیمیایی و کود حیوانی استفاده کنید.

مهم ترین بیماری و آفاتی که درختان پکان را تهدید می کند

درخت گردو پکان؛ از نظر مقاومت در برابر آفات و بیماری نمره قابل قبولی را دریافت می کند. به توجه به اصلاح نژاد های فراوانی که روی آن صورت گرفته است که علم گیاه پزشکی به ژنوم ادیتینگ معروف  است، باعث شده است تا در برابر بسیاری از بیماری ها و آفات مقاوم باشد.

اما این مقاومت صد درصدی نیست و ممکن است بیماری هایی مثل: بلایت، آنتراکتوز، کال گیاهی و پوسیدگی طوقه و یا آفاتی مثل کنه زرد، شته، کرم خراط و یا کرم سیب، نیز به سراغ نهال گردو پکان بیایند. پس بهتر است روش های مقابله با آن را بلد باشید.

نحوه ی هرس درخت گردو پکان و زمان مناسب آن

نهال گردو پکان؛ درخت بلند قامتی است پس در نتیجه ممکن است تراکم تاج درخت مانع از رسیدن نور که موتور محرک فرایند فتوسنتز و سیتوپلاسم است، شود. در نتیجه با رعایت فواصل کشت و با بهره گیری از یک روش موثر که هرس نام دارد، مواردی که مانع از رشد یاخته درختان می شود را هموار می کنیم.

هرس معمولا در 2 زمان انجام می شود. اولین زمان قبل و به منظور فرمدهی به درختان گردو آمریکایی، انجام می شود. و در بازه دوم که هرس باردهی نام دارد، کمک می شود تا درختان گردو برای باردهی و تولید محصول، قوا و قدرت لازم را به دست بیاورند.

قلمه زدن و قیم گذاری و تاثیر آن در رشد نهال گردو پکان

یکی از مهمترین روش تکثیر درختان گردو آمریکایی؛ قلمه زنی است. این روش معمولا به 2 صورت انجام می شود. در روش اول بدون جدا کردن قسمتی از درخت و قطع آن آنجام می شود، ولی در روش دوم دقیقا برعکس این روش است. در روش اول می توانید شاخه های نزدیک به زمین را درون خاک قرار دهید ( بدون انکه شاخه ها را جدا کنید ) و پس از ریشه دادن آن شاخه می توانید آن را از درخت مادر قطع نمایید.

در روش دوم شما باید قسمتی از شاخه و یا ساقه گردوی پکان، را جدا کرده و به دور از آلودگی و درون آب تمیز نگه داری کنید.  پس از مشاهده تراکم ربیشه ها و پس از اینکه ریشه زایی آن به پایان رسید، باید قلمه را از آب خارج کرده و در خاکی نرم قرار دهید. پس از انس نهال با خاک، می توانید آن را همانند سایر درختان بکارید.

قیم گذاری یکی از مهمترین اقداماتی است که در جهت رسیدگی به نهال های گردو پکان، باید انجام دهید. در این روش که به طور معمول در 2 بازه زمانی انجام میشود شما باید از وسیله ای به نام قیم استفاده کنید. قیم همانند ستون یک خانه است. و درختان شما برای دوام و مقاومت در برابر شکستگی و باد و باران باید از قیم پلاستیکی یا قیم چوبی استفاده کنند. می توانید این نوع از قیم را از بازار تهیه کرده یا خودتان بسازید و استفاده کنید.

گرد افشانی مناسب نهال گردو پکان 

نهال گردو پکان؛ نیازمند عمل گرده افشانی است و این طریق بارور شده و تولید محصول می کند. به منظور تسهیل در فرایند گرده افشانی بهتر است در مزارع گردو از نهال گرده افشان استفاده کنید. نهال گردو گرده افشان در انواع درخت گردو متفاوت است و هر درخت گرده افشانی مناسب انواع درخت گردو نیست.

بهترین درخت گرده افشان برای pecan walnut seedlings، رقم فرنور و چندلر است. به شما کشاورزان عزیز توصیه می کنیم که زمان خرید نهال گردو پکان، ارقام گرده افشان را نیز خریداری نمایید. بهتر است بدانید که تعداد مناسب گرده افشان برای باغات گردو 7/1 کل تعداد درخت گردو در مزارع است.

تفاوت های اسپند و گردو

اسپند از جنوب امریکا و مکزیک سرچشمه گرفته و به قرن شانزدهم برمی گردد ، در حالی که گردو ریشه خود را مدیون آسیا و اروپا می داند و به 7000 سال قبل از میلاد باز می گردد. رومی ها گردو را “بلوط سلطنتی مشتری” نامیدند. آیا می دانید کلمه اسپند به معنی مهره ای است که برای سنگ شکسته شدن به سنگ احتیاج دارد ، زیرا انجام آن با دست بسیار سخت است؟ علاوه بر این ، پوسته اسپند بیضی یا کشیده است ، به رنگ قهوه ای تیره است. از طرف دیگر ، پوسته گردو به راحتی خرد می شود یا حتی با دست باز می شود. به شکل گرد و به رنگ قهوه ای روشن است. گردو مانند “مغز کوچک” به نظر می رسد و تقریباً همه از عملکرد تقویت مغز آن اطلاع دارند. اسپند خشک و شیرین تر است ، گردو به دلیل داشتن روغن غنی ممکن است کمی تلخ باشد ، به همین دلیل گاهی از آن به صورت بو داده استفاده می شود. هر دوی آنها نه تنها به صورت خام ، بلکه به عنوان ماده ای در شیرینی ، آب نبات ، سالاد ، کلوچه ، پاستا و همچنین در تولید کره و روغن گردو کاربرد گسترده ای دارند. هر دو به طور گسترده در سراسر جهان مصرف می شوند ، اسپند بیشتر در آمریکا مصرف می شود. قیمت ها به قلمرو بستگی دارد ، اسپند در آمریکا ارزان تر است و بالعکس ، گردو در اروپا و آسیا ارزان تر است.

مقایسه محتوای تغذیه ای


از همان ابتدا لازم به ذکر است که اسپند و گردو هم منبع غنی از چربی های اشباع نشده هستند. در واقع ، از نمودارهای مقایسه شده به راحتی می توانید متوجه شوید که اسپند بسیار غنی از چربی اشباع نشده است. از طرف دیگر ، گردو در چربی های اشباع نشده چند برابر ، که شامل امگا 3 و اسید چرب امگا 6 است ، بیشتر است که بعدا در مورد آن بحث خواهیم کرد. اسپند از نظر فیبر کمی بیشتر است. بحث برانگیز در پروتئین و اسیدهای آمینه بالاتر است. همچنین لازم به ذکر است که اسپند در شاخص سدیم و گلیسمی کمتر است. در مقابل ، گردو از نظر چربی و قندهای اشباع شده کمتر است. هر دو حاوی مقدار مساوی کلسترول هستند.

مقایسه مواد معدنی


از نظر محتوای مواد معدنی تفاوت زیادی وجود ندارد. با این وجود ، گردو با کلسیم ، منیزیم ، فسفر ، مس و آهن کمی زیاد برنده این بخش است. در طرف دیگر ، اسپند در روی بیشتر است.

مقایسه ویتامین ها
از نظر ویتامین ها اسپند دارنده عنوان است. اسپند در ویتامین B1 ، ویتامین E و ویتامین A نسبتاً بیشتر و در ویتامین B5 و ویتامین K به میزان کمتری بالاتر است. در عین حال ویتامین B6 گردو به شدت بیشتر است.

تأثیر سلامتی


اسپند و گردو سرشار از چربی های اشباع نشده و چربی های اشباع شده ضعیف هستند. طبق مطالعه (1) منتشر شده در سپتامبر 2001 اسیدهای چرب اشباع نشده غیر اشباع ، که به مقدار زیادی در اسپند وجود دارد ، به کاهش کلسترول کل خون ، لیپوپروتئین با چگالی کم – سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید کمک می کند ، از این طریق خطر بیماری های قلبی عروقی ، بیماری عروق کرونر قلب . در طرف دیگر ، ما گردویی داریم که دارای مقدار بسیار بالایی از اسیدهای چرب اشباع نشده غیر اشباع است ، به ویژه امگا 3 و امگا 6 گیاهی – بالاترین میزان در میان همه آجیل های درخت. آنها همچنین به کاهش سطح کلسترول ، رقیق شدن خون ، گشاد شدن عروق کمک می کنند و از این طریق از ترومبوز ، تصلب شرایین و فشار خون بالا جلوگیری می کنند. طبق مطالعه (2) منتشر شده در جولای 2016 ، مصرف روغن گردو توسط افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، کاهش سطح گلوکز خون را نشان داد.

لازم به ذکر است که گردو و اسپند یکی از مهمترین منابع ترکیبات فعال زیستی مانند پلی فنول ها و ویتامین E است که به دلیل فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی مشهور است. طبق بررسی (3) منتشر شده در نوامبر 2017 ، پلی فنل اصلی گردو pedunculagin an ellagitanin است. چندین مطالعه نقش الاژیتانین را در برابر شروع و پیشرفت بیماری اثبات می کند ، از جمله بیماری های تخریب عصبی مانند بیماری آلزایمر و انواع مختلف سرطان.

گردو از نظر ویتامین B6 – پیریدوکسین ، که برای بسیاری از واکنشهای آنزیمی موجود در بدن ما ضروری است ، از جمله پردازش پروتئین ها ، کربوهیدرات ها و چربی ها ، تشکیل سلول های قرمز خون و انتقال دهنده های عصبی ، که از انتقال تکانه ها در سیستم عصبی اطمینان دارند ، بیشتر است. مصرف کافی B6 ممکن است از کم خونی و علائم PMS پیشگیری و درمان کند ، خطر بیماری آلزایمر را کاهش داده و از عملکرد مغز پشتیبانی کند. همچنین به ما کمک می کند از افسردگی رهایی یابیم و روحیه خوبی داشته باشیم. در گوشه دیگر ، اسپند از نظر ویتامین B1 بیشتر است – تیامین ، که نقش زیادی در متابولیسم انرژی دارد ، همچنین در تبدیل پروتئین ها ، کربوهیدرات ها و چربی ها نقش دارد. علاوه بر فواید ویتامین B6 برای سلامتی ، که در بالا گفته شد ، ویتامین B1 همچنین از آب مروارید جلوگیری کرده یا آن را به تعویق می اندازد ، با ترشح اسید کلریدریک به هضم کامل غذا کمک می کند. تیامین بودن آنتی اکسیدان قوی ، خاصیت ضد پیری دارد.

از نظر مواد معدنی ، گردو با کلسیم و فسفر بالاتر ، که از پوکی استخوان جلوگیری می کند ، برنده است ، همچنین در منگنز و منیزیم که دارای عملکرد آنتی اکسیدانی و تقویت کننده مغز هستند ، بالاتر است. از طرف دیگر ، اسپند در روی بیشتر است ، که به خوب بینایی ، پوست ، ناخن و جبران مو کمک می کند ، روی نیز به دلیل نقش زیادی که در تشکیل سلول های زایا و بهبود کیفیت اسپرم دارد ، برای سلامت جنسی بسیار مهم است (4).

اثرات جانبی


مطمئناً مطمئنید که اسپند و گردو محصولات فوق العاده ای هستند و مشتاق لذت بردن از آنها هستند ، نه؟ یک لحظه صبر کنید ، لحظات خطرناکی وجود دارد. مهمتر از همه ، یک واکنش آلرژیک عوارض جانبی اسپند و گردو و همچنین سایر مغزها است. علائم آلرژی می تواند از کهیر در اطراف کوه ، اسهال ، تنفس غیر طبیعی و حملات آسم تا آنافیلاکسی متفاوت باشد.

اگرچه اسپند و گردو به عنوان بخشی از رژیم های مختلف کاهش وزن توسط پزشکان توصیه می شود ، اما اگر بیش از مقدار توصیه شده روزانه بخورید می توانید به راحتی وزن خود را افزایش دهید.

باید از مصرف همزمان داروهای منظم خود با گردو سیاه خودداری کنید. در گردو موادی وجود دارد که تانن نامیده می شوند و باعث کاهش جذب سایر داروها می شوند. بنابراین اگر می خواهید نتیجه ای مناسب بگیرید باید یک یا دو ساعت دیگر صبر کنید تا داروی خود را دریافت کنید.

و سرانجام ، با خوردن مقدار زیادی آجیل به دلیل داشتن فیبر زیاد ، می توانید به اسهال و استفراغ مبتلا شوید.

نحوه ی خرید نهال گردو پکان به صورت اینترنتی

مجموعه ی نهالستان ارغوان گردو ، همیشه در تلاش بوده است تا فروش انواع نهال را با صرف کمترین زمان و هزینه، به دست باغدارن و مشتریان عزیز برساند، از همین روی فروش تمامی ارقام نهال از جمله نهال گردوی پکان، با ضمانت بازگشت کالا صورت می پذیرد. شما عزیزان می توانید جهت ثبت سفارش و خرید نهال در تعداد بالا و استعلام قیمت نهال گردو آمریکایی (پکان)، با کارشناسان تیم فروش ما ارتباط بر قرار نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها