روش خشك كردن گردو تازه چگونه است؟

روش خشک کردن گردوی تازه

پس از خرید نهال گردو زمان زیادی برای کاشت و پرورش نهال‌ گردو صرف کردید تا به مرحله برداشت گردو برسید و بتوانید نتایج زحمات خود را ببینید. برداشت گردوها و نحوه خشک کردن گردوی تازه یکی دیگر از مراحل مهم بعد از خرید نهال است.
گردو پس از برداشت باید خشک شود. بنابراین با جداکردن پوست سبز گردو و خشک کردن درست گردوها می توانید آن‌ها را تا مدت زیادی نگهداری کنید.
در این مقاله از ارغوان نهال با روش های خشک کردن گردوی تازه به صورت خانگی و صنعتی آشنا خواهید شد. از اواخر فصل تابستان شاهد برداشت نهال گردو تویسرکان هستیم و همه به دنبال خشک کردن گردوهای برداشت شده هستند. در این مطلب تمام نکات مهم را بررسی می کنیم.

روش خشك كردن گردو تازه

پس از رسیدن و برداشت گردوها باید مراحلی را طی کنید تا بتوانید از گردوهای مرغوب و خوشمزه کسب درآمد کنید. اگر سؤال شما نیز این است که گردو تازه را چگونه خشک کنیم مراحل زیر را مطالعه نمایید.

1. برداشت گردو

اولین مرحله مربوط به برداشت گردو است. زمانی که پوست گردوها سبز و ترک خورده هستند، بهترین زمان برای برداشت و چیدن گردو است.

زمان برداشت گردواگر از زمان برداشت گردو مطمئن نیستید، کافیست روی پوست گردو را فشار دهید. اگر اثر انگشتتان، رد سیاهی روی پوست سبز گردو باقی نگذاشت، زمان برداشت گردو فرا رسیده است. معمولا گردوها با توجه به اقلیم منطقه خود، در ماه مرداد یا شهریور آماده برداشت می شوند.
در این مرحله حتما از دستکش استفاده کنید تا با دستان سیاه مواجه نشوید.

2. جدا کردن پوست سبز گردو

بعد از برداشت گردو نوبت به جدا کردن پوست سبز گردو می رسد. این مرحله سختی های خاص خودش را دارد که با استفاده از روش هایی که در ادامه بررسی می‌کنیم، این مرحله آسان‌تر  می‌شود.

جدا کردن پوست سبز گردو
؟ با استفاده از یک جسم سنگین مانند چکش برروی گردو ضربه بزنید.
؟ روش بعدی قرار دادن یک جسم سنگین روی گردو است به این صورت که جسم سنگین را روی گردو حرکت دهید تا پوست گردو ترک برداشته و جدا شود.
؟ یکی دیگر از روش‌ها، ریختن گردوها در ظرف آب گرم است تا پوست سبز گردو نرم شده و راحت‌تر جدا شود.

3. طرز خشك كردن گردوي تازه

در ادامه شیوه های خشک کردن گردو در منزل و به شیوه صنعتی را بررسی می کنیم.

✔️ روش خشك كردن گردوی تازه در منزل

گردوها را بعد از شستشو روی یک ملحفه سفید در فضایی که تهویه مناسب داشته باشد پهن کنید. محیطی را انتخاب کنید که گردش هوای خوبی داشته باشد و از خشک کردن گردوها در انباری بپرهیزید. گردوها را با فاصله کنار هم روی ملحفه یا روزنامه قرار دهید تا فاصله کافی برای گردش هوا وجود داشته باشد.

اگر گردوهایی با مغز سیاه رنگ نمی‌خواهید، گردوها را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید. اگر در فضای آزاد گردوها را خشک می کنید، حواستان باشد که در زمان بارش باران روی آن‌ها را بپوشانید و یا گردوها را جمع‌آوری کنید.
این مرحله چند روزی طول می کشد و نیاز است هر چند روز یکبار گردوها را جابجا کنید تا تمام قسمت ها در معرض هوا قرار بگیرند.
دمای محیط بیش از 25 درجه سانتی گراد گردوها را خراب می‌کند، دمای محیط را کمتر از 25 درجه نگهدارید.

برای اطمینان از خشک شدن کامل گردوها بعد از چند روز تعدادی از آن ها را بشکنید. اگر پوست و مغز گردو شکننده و ترد بود گردوها به درستی خشک شده‌اند و اگر احساس کردید رطوبت دارد چند روز دیگر به خشک کردن گردوها ادامه دهید. رطوبتی که در گردو است باعث فاسد شدن و کپک گردو ها می شود.

✔️ روش خشک کردن صنعتی گردوها

در این روش گردوها را در اتاقکی که کف آن ها تورهای استیل و مشبک است قرار می‌دهند تا هوا از میان آن ها عبور کند.

دستگاه نحوه خشک کردن گردوی تازهدر این روش در مدت زمان 24 ساعت گردوها خشک می شوند ولی به پنکه و گرم کن نیاز است و باید مراقب بود که رطوبت گردوها بیش از حد گرفته نشود.

✔️ خشک کردن گردو با استفاده از دستگاه خشک کن

یکی از مزایای استفاده از دستگاه خشک کن تنظیم دمای دلخواه است که باعث می شود روغن مغز گردو خشک نشود و طعم و مزه گردوها حفظ شود. با استفاده از این دستگاه به فضای کمتری برای خشک کردن گردو نیاز خواهید داشت.

✔️ دمای مناسب برای خشک کردن گردوها

دمای مناسب برای خشک کردن گردوها حدودا 43 درجه و رطوبت نسبی آن حدودا 30 درصد است. میزان رطوبت گردوها پس از خشک شدن باید 7 تا 8 درصد باشد که گردوها در این شرایط به 3 تا 4 روز زمان برای خشک شدن نیز دارند.

نگهداری گردوها

گردوها را پس از خشک شدن درون کیسه یا سبد توری قرار دهید و در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید. از قرار دادن گردوها در کیسه های پلاستیکی جدا خودداری کنید.

خشك كردن گردوي تازه

در این مقاله روش های خشک کردن گردوی تازه را بررسی کردیم. شما از چه روشی برای خشک کردن و نگهداری گردو بیشتر استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

‫2 نظر ارسال شده در “روش خشك كردن گردو تازه چگونه است؟

  1. سید مهرداد حسینی :

    سلام ، من گردوها رو در کیسه های توری پارچه ای و در آفتاب خشک میکردم اما چون پس از ده ماه گردوها کهنه شده و خوشمزگی خود را از دست دادند دارم مطالعه میکنم که آیا آفتاب برایش ضرر دارد و باید در سایه خشک کنم؟ از راهنمایی شما واقعا سپاسگزارم ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها