علت سیاه شدن مغز گردو

مغز گردوی درشت و سفیدرنگ جزو ویژگی‌های جذاب گردو است که در قیمت گردو تاثیرگذار است و همه افراد حاضرند هزینه بیشتری را بابت آن بپردازند. برای داشتن مغز گردوی درشت باید در زمان خرید نهال به نوع و کیفیت نهال توجه کنید.
یکی از مشکلاتی که کیفیت گردو را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث خسارت زیادی می‌شود، مسئله سوختگی یا همان سیاه شدن مغز گردو است. نهال گردو تویسرکان یکی از ارقام ایرانی است که مغز عالی و درشتی دارد اما چرا گاهی اوقات با مغز سیاه آن موجه می‌شویم؟
در این مقاله عوامل سیاه شدن مغز گردو، راه های جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو و سفید شدن مغز آن را بررسی خواهیم کرد.

علت سیاه شدن مغز گردو

علت سیاه شدن مغز گردو می‌تواند به دو دلیل باشد: عفونت و یا خوردن گردوی فاسد شده.

در صورتی که مغز گردو با عفونت روبرو شود، باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند باعث سیاه شدن و فاسد شدن آن شوند. علت عفونت می‌تواند شامل ذخیره نامناسب، تراکم زیاد در بسته‌بندی، نگهداری در دمای بالا و یا رطوبت نیز باشد. همچنین، خوردن گردوی فاسد شده نیز می‌تواند به سیاه شدن مغز گردو منجر شود. در صورتی که گردوی فاسد شده خورده شود، باکتری‌ها وقارچ‌ها در داخل گردو قرار گرفته و باعث تغییر رنگ و طعم آن می‌شوند. همچنین، خوردن گردوی فاسد شده ممکن است باعث عفونت دستگاه گوارش شود و علائمی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال ایجاد کند.

بنابراین، بهتر است گردو را از منابع معتبر و با کیفیت تهیه کنید و برای نگهداری آن در دمای مناسب و در محیط خشک و خنک قرار دهید تا از فساد و عفونت جلوگیری شود. همچنین، بهتر است گردوهای فاسد شده را نخورید و در صورت مشاهده هرگونه تغییر رنگ، بو یاطعم در مغز گردو، آن را دور بریزید و از مصرف آن خودداری کنید.

 

علت سیاه شدن مغز گردو

عوامل مختلفی وجود دارد که باعث سیاه شدن مغز گردو می‌شود که مهمترین آن به ارقام گردو برمی‌گردد. ارقام زودرس، چون در اواسط تابستان میوه می‌دهند، مغز آن‌ها تیره می‌شود. بنابراین با شناسایی ارقام دیررس و پرورش آن‌ها، می‌توانید تا حد زیادی از سیاه شدن مغز گردو جلوگیری کنید. برای خرید نهال گردو دیررس و دریافت مشاوره رایگان، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

درمان سیاه شدن مغز گردو

در ادامه راههای جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو را توضیح خواهیم داد همراه ما باشید:

 جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو با شیوه صحیح برداشت

زمان برداشت گردو تاثیر مستقیمی بر سفید شدن مغز گردو دارد و باید دقت کنید در زمان مشخص، نسبت به برداشت گردو اقدام کنید وگرنه کیفیت مغز گردو افت پیدا می‌کند. برداشت مکانیزه که در حداقل زمان انجام شود، در کیفیت مغز گردو و رنگ آن مؤثر است.

توجه داشته باشید که گردو نباید زیاد در پوست سبز خود بماند زیرا رنگ پوست به درون مغز نفوذ می کند و باعث سیاه شدن مغز گردو می شود. برداشت باید در اولین زمانی که گردوها ترک می‌خورند انجام شود و بهتر است سپس از دستگاه پوست گیر استفاده شود.

 سفید شدن مغز گردو با نحوه صحیح خشک کردن

یکی دیگر از عوامل مهم در سیاه شدن مغز گردو، نحوه خشک کردن گردوی تازه و چیدن گردو است. بعد از چیدن گردوها نوبت به خشک کردن گردو می‌رسد. بعد از برداشت، بلافاصله پوست سبز گردو را جدا کنید. گردو را اگر دیر از درخت بچینید و یا پوسته سبز رنگ آن را دیر جدا کنید، رنگش تیره می‌شود.

 

روش سفید شدن مغز گردو با خشک کردن صحیح گردو

 

در انتخاب محل خشک شدن دقت کنید که هوای آزاد کاملا در جریان باشد تا محصول به طور کامل خشک شود. اگر آفتاب ملایم بود می‌توانید محصول را پس از پوست گرفتن در آفتاب ملایم خشک کنید. اما مراقب باشید که آفتاب شدید مغز گردو را سیاه می‌کند.

همچنین بعضی از افراد نیز از دستگاه‌های خشک کنندگی استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها برای خشک کردن گردو بسیار مناسب است و طبق تجربه  باید دمای دستگاه ۴۳ درجه  و برای مدت زمان ۲۴ الی ۴۸ ساعت تنظیم شود تا مغز گردوی سفید تحویل شما دهد.

 سفید شدن مغز گردو با تغذیه مناسب

یکی از علت های سیاه شدن مغز گردو تغذیه نامناسب درخت گردو است. گردوها را با سولفات روی و آهن تغذیه کنید تا مغز گردوی سفید داشته باشید.

درمان سیاه شدن مغز گردو با کوددهی درخت گردو

برای شناخت نیازهای کودی درخت گردو خاک و اندام‌های مختلف درخت را به طور منظم مورد آزمون قرار دهید. کودهای آلی(کود حیوانی) باید همراه کودهای شیمیایی در زمستان به صورت چال کود در سایه انداز درخت داده شود.

آبیاری صحیح

اگر آب به اندازه کافی در اختیار درخت قرار بگیرد، دمای اجزای درخت تقریبا با دمای محیط برابر خواهد بود. به طور مثال اگر دمای محیط 36 درجه باشد، دمای درخت هم تقریبا همان 36 درجه است.
اما اگر آب کافی در اختیار درخت قرار نگیرد، دمای درخت و اجزای آن، از دمای محیط حدودا 12 درجه بیشتر خواهد شد که موجب می‌شود مغز گردو سیاه شود.

 مبارزه با بیماری بلایت گردو

عامل بیماری بلایت گردو یک نوع باکتری به نام زانتوموناس است. علائم این بیماری روی برگ، شاخه و جوانه‌ها دیده می‌شود.
بیماری بلایت با ظهور لکه‌های کوچکی بر روی برگ شروع می‌شود و با گذر زمان این لکه‌ها بیشتر می‌شوند. این لکه‌هابه تدریج تمام پوست میوه را در برمی‌گیرند و پس از آن به مغز گردو نفوذ می‌کنند.
برای کنترل این بیماری می توان از دو روش، روش زراعی و کنترل شیمیایی استفاده کرد. در روش زراعی باید دقت کنید که از نهال سالم برای کاشت استفاده کنید و به هر نهالستانی در هنگام خرید نهال گردو اعتماد نکنید. شاخه های آلوده را سریعا هرس کنید و به تغذیه درخت گردو و آبیاری آن توجه کنید.

در روش کنترل شیمیایی از سموم مسی و آنتی بیوتیک‌ها برای درمان بیماری استفاده می‌شود.

برای سفید شدن مغز گردو چه باید کرد

برای سفید شدن مغز گردو تمام عواملی که باعث سیاه شدن مغز گردو می شوند و در رابطه با آن‌ها مفصل صحبت کردیم را برطرف کنید و آن‌ها را انجام ندهید تا مغز گردو سفید داشته باشید. یک روش سفید شدن مغز گردو برای مصارف خانگی و حجم کم گردو این است که گردو را داخل آب یا آب نمک بیاندازید تا پوسته رویی آن جدا شود.

 

راه های سفید شدن مغز گردو

ایا مغز گردو سیاه ضرر دارد

مغز گردو سیاه شده، به طور کلی مصرفی آسیب‌زا نمیباشد و می‌توان آن را مصرف کرد. با این حال، باید توجه داشت که سیاه شدن مغز گردو نشان دهنده فساد یا عفونت آن است که ممکن است منجر به تغییر در خواص آن شود.

در صورتی که مغز گردو خیلی سیاه باشد و بوی نامطبوعی داشته باشد، بهتر است آن را نخورید و دور بریزید. همچنین، در صورتی که در مغز گردو علائم دیگری مانند ترشح روغن، رطوبت یا سفید شدن وجود داشته باشد، بهتر است آن را نخورید و دور بریزید.

اگر مغز گردو با عفونت روبرو شده باشد و سیاه شده باشد، ممکن است باکتری‌ها و قارچ‌های مضر در آن وجود داشته باشد که ممکن است به سلامتی شما آسیب برساند. در این صورت، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید. به طور کلی، برای جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو و حفظ کیفیت آن، باید آن را در محیط خشک و خنک نگهداری کرد و از خرید مغز گردو از منابع معتبر اطمینان حاصل کرد.

جمع‌بندی

بعد از کاشت نهال گردو، زمان مراقبت از آن فرا می‌رسد. گردوها را در موعد مقرر برداشت کنید. به نحوه خشک کردن گردو دقت کنید. آبیاری و تغذیه درخت گردو در جلوگیری از سیاه شدن گردو مؤثر است.
تهیه نهال سالم و باکیفیت باعث می شود خشت اول را محکم بنا کنید و طبیعتا در انتهای کار هم گردوهایی سالمی را برداشت خواهید کرد. نوع رقم گردویی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با منطقه و مرغوب باشد تا از سیاه شدن مغز گردو جلوگیری شود.

دسته بندی: گردو برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها