احداث باغ گردو

احداث باغ گردو یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها برای افرادی است که به دنبال سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و بلندمدت هستند. باغ درخت گردو به دلیل مزایا و تقاضای زیاد گردو، قیمت گردو و کاشت و پروش کم‌دردسر آن یکی از پرطرفدارترین نهال‌ها برای کاشت است. برای احداث باغ گردو باید هزینه احداث یک هکتار باغ گردو و اصول احداث باغ گردو را در نظر گرفت. تعداد درخت گردو در هکتار یکی از نکات مهمی است که در باغداری مدرن گردو بسیار مورد توجه است.
به تمام اصول باغداری گردو  و همچنین صفر تا صد احداث باغ گردو در این مطلب از نهالستان ارغوان نهال خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

احداث باغ گردو مدرن

باغداری مدرن گردو نیازمند توجه به عواملی است که باید در زمان احداث باغ گردو  و برآورد هزینه احداث یک هکتار باغ گردو به آن‌ها توجه شود. تک تک این عوامل در باردهی و سودآوری باغ گردو بسیار مؤثر هستند. مراحل احداث باغ گردو نیز از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید.

 

احداث باغ گردو مدرن

در یک هکتار چند درخت گردو می توان کاشت

تعداد درختان گردویی که در یک هکتار کاشته می‌شود، به میزان فاصله‌ی بین درختان و سایر عواملی که برای رشد و توسعه‌ی درختان مهم هستند، بستگی دارد. اما به طور متوسط، در یک هکتار معمولاً می‌توان حدود 80 تا 120 درخت گردو میتوانید بکارید. با این حال، برای داشتن یک باغ گردو با عملکرد بالا، باید به فاصله‌ی مناسبی بین درختان، نوع خاک و آب، شرایط آب و هوایی و سایر عوامل توجه نمود.

فاصله کاشت درخت گردو

یکی از عواملی که در زمان احداث باغ گردو بسیار حائز اهمیت است، فاصله کاشت درخت گردو است. عوامل زیادی در زمان تصمیم گیری برای فاصله کاشت درخت گردو وجود دارد که در ادامه بررسی می کنیم.

1. درخت گردو بعد از 15 تا 20 سال فضای معینی را اشغال می کند و چون در مراحل اولیه رشد به آن فضا احتیاجی نیست برخی افراد کم تجربه آن را در نظر نمی گیرند. بهتر است در سال های اولیه که درختان رشد کمتری دارند، بین آن ها نهال هلو کاشت تا بیشترین بهره‌برداری را از باغ گردو داشته باشید.

2. نکته بدیهی این است که مقدار محصول با تعداد درختان رابطه مستقیم دارد. بنابراین خصوصا در سال های اولیه، هرچه تعداد درختان بیشتر باشد محصول بیشتری خواهید داشت.

3. از عملیات هرس و حذف درختان اضافی غافل نشوید که کشت متراکم را ممکن می سازد.

فاصله کاشت نهال گردو به رقمی که انتخاب می کنید بستگی دارد. رشد و قدرت رشد نهال‌ها نقش مهمی در تعیین فاصله کاشت درخت گردو دارند. درختانی مثل هارتلی که رشد قوی دارند و جوانه های آن ها بارور می شوند فاصله کاشت 15 تا 20 متر نیاز دارند ولی فاصله کاشت چندلر معمولا 7*5 است.
درختان گرده دهنده را طوری در زمان کاشت درخت گردو قرار دهید که در معرض وزش باد باشند.

تعداد درخت گردو در هکتار

تعداد درخت گردو در هکتار بستگی به نوع درخت گردو دارد. برخی از ارقام نهال گردو ارتفاع زیادی دارند و به همین علت لازم است تا با فواصل بیشتری کاشته شوند که فاصله پیشنهادی 10*10 است.
برخی دیگر از ارقام نهال گردو مانند نهال گردو کانادایی ارغوان، نهال گردو ژنوتیپ ارغوان، نهال گردو چندلر و فرنور پیوندی به فواصل کمتری برای کاشت نیاز دارند و می توان آن ها را با فواصل 6*6 یا 6*7 کاشت.
طبیعی است که تعداد درخت گردو در هکتار با انتخاب و کاشت بهترین انواع نهال گردو بیشتر می شود که این موضوع سود بیشتری را از باغ گردو برای شما خواهد داشت.

اصول باغداری گردو ؛ مکان‌یابی

با توجه به این‌که ایران در عرض جغرافیایی 20 تا 49 درجه شمالی قرار دارد و درختان گردو در عرض جغرافیایی 30 تا 55 درجه شمالی رشد می‌کنند می‌توان گفت که اکثر مناطق ایران برای کاشت درخت گردو و پرورش باغ گردو مناسب است.

در مناطقی با ارتفاع 800 تا 2500 متر می‌توان به کاشت و پرورش درخت گردو پرداخت.

گردو به آب‌وهوای مدیترانه‌ای نیاز دارد به این معنا که باید تابستان‌ها معتدل و زمستان‌ها سرد باشد. گردو به سرمای بهاره حساس است و لازم است از سرمای ناگهانی بهار در امان باشد.

 • دمای مناسب برای محصول دهی مناسب به‌طور میانگین ۲۲-۱۸ درجه سانتی‌گراد و حداکثر ۳۵ درجه سانتی‌گراد است.
 • درجه حرارت مناسب برای گرده‌افشانی ۲۵-۱۵ درجه سانتی‌گراد است.
 • در دامنه‌های مشرف‌ به جنوب، گلدهی سریع‌تر اتفاق می‌افتد اما خطر سرمازدگی بهاره را افزایش می‌دهد.
 • از کاشت گردو در مناطقی با رطوبت نسبی بالاي ۷۰-۶۰ درصد باید خودداری کرد، همچنین رطوبت نسبی کمتر از ۲۵ درجه نیز نباید باشد.

اصول باغداری مدرن ؛ خاک مناسب

درخت گردو باید در خاک نیمه سنگین کاشته شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد. گردو در خاک‌های سنگین و مرطوب نمی‌تواند به‌خوبی رشد کند. خاک لومی ازآن‌جهت که رطوبت را حفظ می‌کند و حاصلخیزتر است، نسبت به خاک شنی بهتر است.

خاک مناسب احداث باغ گردو

حداكثر شوری براي درخت گردو ۴ میلی موس بر سانتی‌متر باید باشد. حداقل اسیدیته مناسب (pH) برای پرورش گردو ۵/۶ و حداکثر آن ۵/۷ باشد.
ازآنجایی‌که در خاک‌های ایران ph بالا است، باید آن را کاهش داد تا جذب مواد غذایی راحت‌تر باشد.

درختان گردو در خاک‌های لومی یکدست و عمیق بهترین عملکرد را خواهند داشت.

اصول باغداری گردو ؛ آبیاری

گردو سالانه به 8 تا 10 هزار مترمکعب آب نیاز دارد که مقدار دقیق آن به منطقه و نوع رقم وابسته است. اگر سیستم آبیاری قطره‌ای را برای آبیاری باغ درخت گردو انتخاب کرده‌اید این مقدار به 6 تا 8 هزار برای هر هکتار کاهش پیدا می‌کند.

اصول باغداری مدرن ؛ شیب باغ گردو

در زمان احداث باغ گردو توجه داشته باشید که درشیب‌های جنوبی درختان زودتر گل‌دهی می‌کنند و به همان نسبت خطر سرمازدگی بهاره افزایش می‌یابد.

اصول باغداری مدرن ؛ ارتفاع مناسب

همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم ارتفاع مناسب کاشت نهال گردو از سطح دریا 800 تا 2500 متر است.

باغ درخت گردو ؛ الگوی کاشت صحیح

درختان گردو اگر نور کافی دریافت کنند، می‌توانند بیشترین رشد و تولید محصول را داشته باشند. با رعایت فاصله مناسب بین درختان این امکان فراهم می‌شود که درختان نور کافی دریافت کنند و همچنین فضای کافی در اختیار ریشه‌ها قرار بگیرد.

توجه کنید فاصله بین درختان باید به‌گونه‌ای باشد که فضای کافی برای عبور وسایل نقلیه در مراحل کاشت تا برداشت فراهم باشد. اگر این فاصله مناسب نیست برخی از درختان را خشک‌ کنید تا باقی درختان در معرض خطر قرار نگیرند.

اصول باغداری گردو ؛ مبارزه با آفات شیمیایی

در زمان احداث باغ گردو باید روش های مبارزه با آفات شیمیایی نیز پیش بینی شود تا درخت گردو به سلامت بتواند محصولات پرباری را به ارمغان آورد.
برخی از مهمترین آفت هایی که به درخت گردو آسیب می رسانند عبارتند از: کرم سیب، کرم خراط، شته، باکتریوز و….
قبل از احداث باغ گردو به یک مشاور خوب برای احداث باغ گردو مراجعه کنید تا با استفاده از راهنمایی آن ها بتوانید به باغی پرمحصول برسید و با مشکلاتی که در هنگام احداث باغ گردو با آن‌ها مواجه می‌شوید به راحتی مقابله کنید.

هزینه احداث یک هکتار باغ گردو

هزینه احداث یک هکتار باغ گردو

در نظر گرفتن هزینه احداث یک هکتار باغ گردو در ابتدای سرمایه‌گذاری بسیار مهم است تا بتوان میزان سودآوری و ارتقای کسب‌وکار را پس از چند سال متوجه شد.

برای احداث باغ گردو انتخاب بهترین نهال‌های گردو ضروری است تا باغ پرباری داشته باشیم. در ادامه به بررسی انواع هزینه احداث باغ گردو می‌پردازیم تا دید کلی بهتری از این جریان داشته باشید.

انواع هزینه‌های احداث باغ گردو

 1. هزینه احداث باغ گردو؛ هزینه خرید باغ

برای احداث باغ گردو باید بهترین زمین را شرایط مناسب برای کاشت نهال گردو دارد را انتخاب کرد. هزینه‌ای که بابت خرید باغ یا زمین گردو پرداخت می‌شود بستگی به شهر و منطقه متفاوت است و از بحث ما در این مطلب خارج است. به‌طورکلی هزینه خرید باغ را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین هزینه‌ها در نظر داشته باشید.

 1. هزینه خرید نهال گردو

یکی دیگر از عواملی که در هزینه احداث یک هکتار باغ گردو مؤثر است، نوع نهال گردو است. برای اینکه بتوانید بیشترین محصول را در کمترین زمان به دست آورید باید از ارقام مناسب و پربازده برای کاشت نهال گردو استفاده کنید.
بهترین ارقام نهال گردو در سال 1400 قیمتی بین 150 هزار تومان تا 300 هزار تومان دارند که با مشاهده صفحه نهال گردو می‌توانید به بهترین آن‌ها دسترسی داشته باشید و به‌طور کامل بررسی نمایید.

 1. هزینه بابت تجهیزات اولیه

این هزینه‌ها در زمان احداث باغ گردو شامل تجهیزات موردنیاز برای آبیاری، تأسیسات گرمایشی و سرمایشی، وسایل حمل و نقال، کود دهی و آبیاری می‌شود.

 1. هزینه‌های موردنیاز برای تأمین انرژی

هزینه‌هایی که بابت آب، برق و سوخت پرداخت می‌کنیم یکی دیگر از انواع هزینه احداث باغ گردو است که در این دسته قرار می‌گیرند.

هزینه احداث باغ گردو

 1. هزینه‌های تأمین نیروی انسانی

استفاده از نیروهای متخصص در زمان احداث باغ گردو کمک خواهد کرد تا بتوانید باغی پر از محصول داشته باشید. تمام هزینه‌هایی که برای نیروهای انسانی پرداخت می‌کنید در این بخش قرار می‌گیرد.

 1. هزینه‌های نگهداری از نهال‌ها

بعد از احداث باغ گردو باید از آن رسیدگی کنید و اینطور نیست که آن را به حال خود رها کنید. این هزینه‌ها شامل خرید کود و سم، کنترل کردن آفات درختان گردو است که برای یک نهالستان ضروری است و باید در زمان برآورد هزینه احداث یک هکتار باغ گردو آن‌ها را محاسبه کرد.

 1. هزینه برداشت گردو

برداشت گردو به وسایل و تجهیزات خاصی نیاز دارد تا برداشت و بسته‌بندی گردو در سریع‌ترین زمان و با بازدهی بالا انجام گیرد.

حال که با انواع هزینه احداث باغ گردو آشنا شدید، کافی است دست‌به‌کار شوید و هرچه سریع‌تر کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنید.

هرگونه سوالی در زمینه احداث باغ گردو دارید با ما در میان بگذارید تا در کمترین زمان ممکن پاسخ سؤال خود را دریافت کنید. همچنین برای مشاوره ویا سفارش انواع نهال گردو ارغوان می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه ارغوان نهال در تماس باشید.

نهالستان ارغوان نهال

دسته بندی: گردو برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها