نهال گردو فرانکت

گردو فرانکت، دانه‌ای روغنی با ارزش غذایی بالاست که سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین و آنتی اکسیدان است. اگر قصد خرید نهال گردو را دارید، در این مقاله مشخصات نهال گردو فرانکت، مشخصات گردوی فرانکت و قیمت نهال گردو فرانکت را بررسی خواهیم کرد تا بهتر بتوانید در رابطه با خرید نهال گردو فرانکت تصمیم گیری کنید.

مغز گردو، بیشترین میزان امگا 3 را در میان سایر مواد غذایی گیاهی دارد. گردوی فرانکت پیوندی یکی دیگر از ارقام محبوب نهال گردو و از محصولات ویژه نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی است. جهت خرید نهال گردو با کارشناسان ما در ارتباط باشید و یا ادامه مطلب را برای بررسی ویژگی ها و شرایط کاشت بررسی کنید.

نهال گردو فرانکت (فرانسوی)

گردو فرانکت (walnut franquette) در اصل متعلق به کشور فرانسه بوده و در اوایل قرن 19 میلادی (سال 1800) یک پیرمرد فرانسوی، طرز صحیح پیوند و کاشت آن‌را پیدا کرد.
جالب است بدانید حدود 75 تا 85 درصد از باغ های گردو در فرانسه زیر کشت رقم گردوی فرانکت می‌باشند.
نهال گردو فرانکت پیوندی رشد قوی ای داشته و جزو ارقام دیر گل گردو محسوب می‌شود. میزان باردهی محصول نهال گردو فرانکت، محبوبیت این نهال را بین باغداران به شدت افزایش داده است.

مغز سفید و کیفیت بالای گردو فرانکت پیوندی از خصوصیات بارز آن است، به همین دلیل از ارقام خوب در مناطق مرکزی کالیفرنیا شناخته می شود.
از معایب نهال گردو فرانکت می توان به حساسیت زیاد آن به بیماری بلایت اشاره کرد.
باردهی اقتصادی گردوی فرانکت پیوندی از سال ششم آغاز شده
و پس از گذشت 6 سال به عنوان گرده زا استفاده می شود. (یک عدد درخت گردو فرانکت به ازای 20 عدد درخت گردو چندلر)
عمر اقتصادی درخت گردو فرانکت در بهترین شرایط بیش از 100 سال تخمین زده میشود.

 

نهال گردو فرانکت

قیمت نهال گردو فرانکت

یکی از فاکتورهای مهم و موثر در زمان تصمیم گیری، قیمت است. هرچند نباید قیمت را فدای کیفیت کرد. قیمت نهال گردو حدودا 130.000 تومان است ولی  قیمت نهال گردو فرانکت در بازار ممکن است متغیر باشد و به عوامل مختلفی مانند سن نهال، اندازه، کیفیت، نوع خاک مناسب برای کاشت و شرایط اقلیمی و … بستگی دارد. با این حال، برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است با فروشگاه‌ها و مراکز تولید کننده نهال گردو فرانکت در منطقه خود تماس بگیرید و قیمت را دریافت کنید. همچنین ممکن است قیمت نهال گردو فرانکت در مناطق مختلف کشور نیز متفاوت باشد.

مشخصات گردو فرانکت

گردوی فرانکت پیوندی دیر گل و دیر برگ بوده و بعنوان گرده زا برای ارقام چندلر، هارتلی و گردو پدرو به کار می رود. پوسته چوبی میوه به اندازه 43 میلیمتر می باشد که اصطلاحا به آن کاغذی می گویند. وزن میوه گردوی فرانکت همراه با پوسته چوبی آن در حدود 11.5 گرم و مغز آن به تنهایی حدودا 5.5 گرم می باشد. اندازه میوه متوسط  و رنگ مغز سفید و روشن است، رشد درخت این رقم تقریبا زیاد بوده و تاج آن افراشته است.
می توان گفت محصول، دیر رس و قابلیت نگهداری آن بالاست.

 

گردوی فرانکت

خواص گردو فرانکت

گردوی فرانکت به عنوان منبعی غنی از امگا سه، آنتی اکسیدان و ویتامین E شناخته می شود و به دلیل سرشار بودن از این مواد از توسعه ی بیماری آلزایمر جلوگیری می نماید. عصاره ی برگ درخت گردو قابلیت از بین بردن میکروب ها را دارد.

کاشت نهال گردو فرانکت

نهال گردو فرانکت پیوندی برای جوانه زنی نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی به مدت 700 الی 1500 ساعت با دمای منفی 7 درجه سانتیگراد است و می‌تواند تا دمای منفی 20 درجه سانتیگراد را تحمل کند.
این رقم نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس بوده و لذا در مناطقی با سرمای دیررس بهاره نباید کاشت شود.(سرمای دیر رس بهاره در حدود منفی 5 درجه سانتیگراد تا منفی 10 درجه سانتیگراد منجر به سرمازدگی گلهای باز شده و جوانه های زایشی می شود)

 

کاشت نهال گردو فرانکت

 

دمای مطلوب جهت گرده افشانی این گیاه در حدود 15 الی 25 درجه سانتیگراد است. کاشت نهال گردو فرانکت در دامنه های رو به سوی جنوب باعث می شود تا گل دهی سریعتر اتفاق بیوفتد، اما ممکن است خطر سرمای دیررس بهاره افزایش یابد.
کاشت گردو بایستی در مناطقی با رطوبت نسبی حداقل 25 درصد و حداکثر 60 الی 70 درصد انجام شود.
خاک هایی آهکی و سبک با اسیدیته ی ( PH ) 6.5 تا 7.5 برای رشد درخت گردو بسیار مناسب هستند.
همچنین به دلیل گستردگی و عمیق بودن ریشه های درخت، عمق خاک می‌بایست در حدود 1.5 تا 2 متر باشد. در صورتی که خاک کم عمق و سفت باشد، رطوبت راکد شده و این شرایط منجر به پوسیدگی ریشه می شود و زهکشی خاک حداقل تا عمق 3 متر ضروری است.

برای آبیاری درختان گردو حدودا 1000 الی 7000 متر مکعب آب در هکتار، مورد نیاز است. آبیاری هفته ای یک مرتبه و در قسمت سایه انداز آن انجام شود (در مناطق با آب و هوای خشک آبیاری ضروری می باشد).

  • فاصله کاشت گردو فرانکت

در باغات گردو فواصل کاشت میان درختان 10 متر در 10 متر در نظر گرفته می شود و این فاصله برای ارقام فرانکت پیوندی به صورت 7 در 7 و یا 8 در 8 متفاوت است. برای کاشت با رعایت فاصله، گودالی به عمق یک متر حفر می کنند، هنگام کاشت نهال گردوی فرانکت پیوندی باید قسمت پیوند بیرون از خاک و در راستای مسیر باد قرار گیرد.

  • بیماری ها و آفات نهال گردو فرانکت پیوندی

نهال گردو پیوندی در معرض آفات زیادی از جمله آنتراکنوز ، بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه، شانکر باکتریایی پوست، گال باکتریایی طوقه و بلایت می باشد که در این میان رقم گردو فرانکت پیوندی حساس به بیماری بلایت است. رطوبت منجر به توسعه ی این بیماری و ایجاد لکه های قهوه ای می شود. تعدادی از آفات گردو که به این گیاه آسیب می زنند عبارتند از: شته ی گردو، کرم گردو، مگس پوست گردو و کرم خراط.

  • هرس درخت گردو فرانکت

هرس درختان گردو فرانکت به منظور حذف شاخه های بیمار و آسیب دیده و همچنین خشک و اضافه انجام می شود تا درخت، نور و هوای کافی دریافت نماید. در مناطقی با آب و هوای سرد غالبا هرس درخت از اسفند ماه تا فروردین ماه صورت می گیرد.

خرید نهال گردو فرانکت پیوندی

یکی از بهترین نهاستان ایران برای گردو فرانکت پیوندی، نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی در میاندوآب آذربایجان غربی میباشد که با بهترین کیفیت محصول مورد نظر باغ داران عزیز را آماده و ارسال می نماید.
جهت استفاده از خدمات مشاوره رایگان و اطلاع یافتن از قیمت و شرایط فروش نهال گردو فرانکت پیوندی می توانید با شماره ی تماس های واحد فروش نهالستان ارغوان تماس حاصل نمایید.

دسته بندی: گردو برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها