نهال انگور مویز

نهال انگور مویز یا نهال انگور بیدانه سیاه وارداتی از کشور فرانسه بوده و در برخی نهالستان های ایران کاشت میشود، ار آنجایی که نهالستان ارغوان نهال پرورش دهنده انواع مختلف ارقام انگور در کشور است، در این مقاله به طور کامل شما را با شرایط کاشت، پرورش و خرید نهال انگور آشنا خواهیم کرد، پس تا انتها همراه ما باشید.

انگور مویز چیست

مویز کردن انگور به معنای جدا کردن دانه‌های آن از پوست و سایر اجزای میوه است. با مویز کردن انگور، می‌توان دانه‌های آن را برای مصرف خوراکی یا تهیه محصولات دیگر مانند شیرینی و کمپوت جدا کرد. انگور مویز شده معمولاً برای تهیه محصولات مانند آب‌انگور، مربا، ژله، شیرینی و سایر محصولات شیرین استفاده خواهد شد.

نهال انگور مویز بی دانه

قبل از اینکه به طور کامل با ویژگی های میوه و نهال مویز بی دانه آشنا شوید، لازم است بدانید که مویز یک محصول در رده خشکبار بوده و انگوری که بعد از مدتی خشک میشود را کشمش میگویند و مویز هم نوعی کشمش محسوب شده و نکته مهم درباره این موضوع این است که هر انگوری برای تهیه کشمش و مویز مناسب نیستند.

بهترین انگور برای مویز

برای مویز، انگورهایی با دانه‌ی کوچک و رنگ تیره مثل انگور سیاه، انگور سفید و انگور قرمز مناسب هستند. همچنین برای مویز، می‌توان از انگورهایی با پوست نازک و نرم استفاده کرد، چون این انگورها کمتر احتمال دارند که به هنگام مویز کردن پوست آسیب ببینند. به طور کلی، انگورهایی با طعم شیرین و آبدار مناسب برای مویز هستند.

 

میوه و نهال انگور مویز بی دانه

 در اثر خشک شدن انگور و درست شدن مویز خواص این میوه از بین نرفته و کامل باقی میماند، مویز به علت گرم و انرژی زا بودن به شدت مورد استفاده قرار میگیرد، جالب است بدانید مویز منبع غنی  ویتامین های E، B، A و همچنین سرشار از کلسیم، فسفر، پتاسیم، امگا ۳ و امگا ۶ بوده و  ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

درواقع وقتی از افراد حاضر در جامعه درباره مویز سوال بپرسید بدون شک به شما خواهند گفت برای تقویت حافظه خوردن مویز خیلی مفید خواهد بود  و هرچه مقدار آنتوسیانین یعنی عامل رنگ بنفش یا سیاه آن بیشتر باشد در جلوگیری از آلزایمر اثر بیشتری دارد.

ویژگی ها و شکل انگور مویز

شکل حبه های انگور مویز معمولا گرد و کمی کشیده بوده و به رنگ بنفش یا سیاه میباشد، نهال انگور مویز همانطور که اشاره کردیم جزو نهال های بسیار خاص است که فقط در برخی کشور ها و برخی مناطق قادر به رشد و  پروش میباشد و منبع تولید آن بیشتر کشور های فرانسه و ترکمنستان است.
اما خبر خوب برای شما به عنوان یک باغدار این است که بدانید نهال انگور مویز یا همان نهال انگور بیدانه سیاه در کشور ما نیز وجود داشته و میتوانید آن را در باغ و تاکستان خود پرورش دهید.

 

ویژگی ها و شکل انگور مویز

 

 محصول نهایی درخت انگور که به مویز بی دانه تبدیل می شود که دارای خواص بسیار زیادی است و به همین علت درخواست تقاضا برای خرید این نوع انگور از سمت مردم در کشور ما بسیار بالاست و معمولا قیمت انگور مویز از همه کشمش ها بیشتر است، بنابراین به عنوان یک باغدار اگر بتوانید نهال انگور مویز بی دانه را به صورت انبوه خریداری کرده و در تاکستان خود پرورش دهید میتوانید موفقیت خود را در فروش این محصول تضمین کنید.

شرایط آب و هوایی کاشت نهال انگور مویز

نهال انگور مویز بی دانه یک درختچه بالا رونده است که برای رش به موانعی در کنار خود نیاز دارد، بنابراین در هنگان رشد مویز، نهال این انگور معمولا از درختان مجاور خود بالا رفته و برای خود تکیه گاهی درست میکند، یکی از ویژگی های بسیار خوب نهال انگور مویز این است که مویز به شدت در برابر سرمای زمستان مقاوم است و سرما به او برای رشد صدمه ای وارد نمیکند.

 

شرایط آب و هوایی کاشت نهال انگور بی دانه (مویز)

 

با اینکه مویز هنگام رشد نسبت به سرما مقاوم است اما باید منطقه ای را برای پرورش این نهال انتخاب کنید که از نظر وزش باد در شرایط خوبی قرار داشته باشد، زیرا وزش بادهای شدید میتواند به نهال مویز صدمه برند.
به این نکته هم توجه داشته باشید که در بهار وقتی دمای هوا بالاتر از ۱۰ درجه سانتی گراد می شود نهال انگور مویز رشد خود را شروع میکند؛ برای کسب اطاعات بیشتر درباره شرایط رشد انگور مویز با ما در نهالستان ارغوان نهال در ارتباط باشید.

پرورش نهال انگور مویز بیدانه

نهال انگور مویز بی دانه درختی بالا رونده است که به کمک شاخه های خود از موانع و درخت های کنار خود بالا می رود، بلندی نهال انگور در حال کلی ممکن است تا ۱۵ متر برسد، یکی از روش های تکثیر و پرورش نهال انگور مویز بیدانه قلمه زدن است و معمولا در فصل پاییزاز این روش می شود،  برای این کار قلمه هایی از انگور مویز به طول ۶۰ تا ۸۰ سانتی متر را برش میدهد.

سپس آن ها را در زیر ماسه و در جای مرطوب و سرد نگهداری مرده و بعد از انجام این کارها در ادامه مراحل قلمه زدن در فصل بهار نهال را از زیر ماسه درآورده و تا ۴۸ ساعت داخل آب قرار می دهند، پس از گذشت این زمان نهال آماده کاشتن می شود.

کشمش مویز از کدام انگور است

کشمش مویز از انگورهایی به دست می‌آید که به صورت خشک شده‌ هستند. بیشتر کشمش‌های موجود در بازار از انگور سفید و قرمز تولید می‌شوند. انگورهایی که برای تولید کشمش مورد استفاده قرار می‌گیرند، معمولاً انگورهایی هستند که درختان آن‌ها به صورت خشکی در مناطق خورشیدی و خشک رشد کرده‌اند و توانایی ایجاد شرایط مناسب برای خشک شدن دارند. برای تولید کشمش معمولاً انگورهایی با دانه‌های کوچک و پوست نازک مورد استفاده قرار می‌گیرند تا پس از خشک شدن به‌راحتی از دانه‌هایشان جدا شوند.

 

 

پرورش نهال انگور مویز بیدانه

 

با اینکه بهترین روش برای کاشت انگور مویز استفاده و خرید نهال میباشد، اما روش های دیگری نیز برای پرورش انگور مویز بی دانه وجود دارد، برای مقال میتوانید شاخه های بلند را که یکسال عمر دارند را زیر خاک بخوابانید و سپس به آن شاخه فرصت ریشه زدن بدهید، زمانی که از چنین روشی برای پرورش نهال انگور استفاده میکنید، دقت داشته باشید تا شاخه هایی یکساله  و قوی را برای کاشت زیر خاک انتخاب کنید.

نکته: در تاکستان های انگور مویز معمولا فاصله بین نهال های انگور و درختان حدود۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی متر در نظر گرفته میشود و بهترین زمان کاشت نهال مویز قبل از باز شدن جوانه ها در فصل بهار می باشد.

آبیاری و کود دهی به نهال مویز

هر چه  منطقه ای که نهال انگور مویز بی دانه در آن کاشت می شود گرم تر از لحاظ آب و هوایی باشد در نتیجه  نیاز به آبیاری بیشتری نیز برای رشد  خواهد داشت، همچنین لازم است بدانید رشد ریشه نهال انگور بلک سیدلس در خاک های سنگین و رسی حداکثر تا ۹۰ سانتی متر عمق زمین  بوده و در خاک های رسی شنی تا عمق ۵٫۳ متر ریشه آن ها به عمق خاک نفوذ می کند.

کوددهی نهال انگور مویز به روش چال کود

در این روش با توجه به حجم شاخ و برگ نهال و سن آن، 2 – 4 گودال با قطر 30 الی 50 سانتی متر و عمق حدودا 40 سانتی متر (در محدوده ی انتهایی سـایه انـداز نهال) حفر نموده، سپس گودال را با ترکیب کودهاي شیمیایی و آلی پر می‌کنند. در باغاتی که سیستم آبیاری آن قطره ای است، گودال ها در زیـر قطـره چکان هـا قـرار می گیرند.

نکته: بهترین زمان برای تغذیه گیاه به روش چال کود در انتهای فصل خواب و پیش از آغاز فعالیت و فصل رشد است.

خرید نهال انگور مویز

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی به عنوان یکی از بهترین نهالستان های کشور چندین دهه است که مشغول پرورش ارقام مختلف نهال انگور میباشد، چنانچه برای باغ و تاکستان خود قصد خرید انگور مویز اصل و پرورش آن هستید، میتوانید همین حالا با شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما تماس گرفته و ضمن استفاده از خدمات مشاوره رایگان نهالستان مهندس رسول بابایی، سفارش خرید نهال بلک سیدلس (مویز) خود را ثبت کنید.

شماره تماس

One thought on “نهال انگور مویز

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها