بادام به دلیل برخورداری از ویژگی های منحصر به فردی نظیر: عملکرد و بازدهی بالا در مصرف آب و تولید محصول و نیز سیستم ریشه بندی عمودی و قوی، یکی از پر اهمیت ترین محصولات باغبانی در کشور به شمار می رود؛ این گیاه توانایی ادامه ی حیات در شرایط نامساعد خاک و با رطوبت کم را داراست. نهالستان ارغوان نهال در این مقاله قصد دارد تا به توضیح بیشتر در رابطه با شناسایی بهترین نوع درخت بادام و همچنین تکنیک های صحیح پرورش و مراقبت از آن بپردازد، پس تا پایان این مطلب ما را همراهی نمائید.

انتخاب بهترین نوع بادام

برخی از ارقام بادام نظیر: آذر، شاهرودی 12، شکوفه و سهند از لحاظ زمان گلدهی، دیر گل بوده و نسبت به سرمای دیر رس بهاره مقاوم می باشند؛ این ارقام برای کاشت در مناطق سردسیر توصیه شده و به عنوان بهترین نوع بادام نیز شناخته می شوند.

نکته: معمولا دیرگلدهی ویژگی و صفتی مطلوب در بادام به شمار می رود و در صورتی که گرده دهنده های رقم مورد نظر نیز دیر گل باشند (به دلیل دارا بودن توانایی و قدرت تلقیح یکدیگر) در عملکرد گیاه مؤثر خواهد بود.

ارقام بادام کاغذی، نجف آباد، سفید (محب علی) و منقا زود گل ترین ارقام نهال بادام به شمار می روند و برای کاشت در مناطق گرمسیری توصیه می شوند.

 

ردیف رقم گرده افشان مشخصات و ویژگی های بارز
1       سهند    شاهرود 12 – شکوفه خود ناسازگار – دیر گل – پر بار – میوه درشت – درصد دو قلویی زیاد – پوسته چوبی سخت – مقاوم در برابر آفات – نسبت پوست به مغز 30 درصد – مقاوم در برابر سرما – دارای مغز شیرین
2      شکوفه     شاهرود 12- سهند خود ناسازگار – پر بار – درصد مغز بالا – دیر گل
3      آذر       صبا – آراز خود ناسازگار – دیر گل – پر بار – کیفیت میوه خوب و زود رس – میوه متوسط – پوسته چوبی نیمه سخت – مقاوم در برابر سرما
4      مامایی         ربیع – سفید میان گل – مقاومت نسبی در برابر سرمای دیر رس –  پر بار – میوه درشت – درصد دوقلویی زیاد – پوسته چوبی سنگی
5       ربیع       مامایی – سفید خود ناسازگار – زود گل – پر بار – پوسته چوبی سخت
6       سفید       ربیع – مامایی خود ناسازگار – زود گل – باردهی متوسط –کیفیت میوه عالی – پوسته کاغذی
7    شاهرود 12      شکوفه – سهند خود ناسازگار – دیرگل – پربار – میوه درشت – درصد دوقلویی صفر – پوسته چوبی نیمه سخت
8   تونو خود سازگار (به کار بردن ارقامی مانند نان پاریل به عنوان رقم گرده افشان منجر به افزایش محصول می شود) خود سازگار – دیر گل – پربار – میوه درشت – پوسته چوبی سخت

بهترین نوع بادام درختی

بادام درختی یکی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از مناطق جهان است. انواع مختلفی از بادام درختی در دنیا وجود دارد که به دلیل خواص بیشتر یا محصولات با کیفیت‌تر مورد توجه قرار می‌گیرند. در این مقاله بهترین انواع بادام درختی را بررسی مینماییم.

بادام آمریکایی: بادام آمریکایی یکی از انواع محبوب بادام درختی در دنیا است. این نوع بادام، به دلیل طعم خوب و محصولات با کیفیتی که تولید می کند، مورد توجه قرار گرفته است. بادام آمریکایی دارای پوستی سخت و روشن بوده و داخل آن بافتی خشک و روغنی دارد.
بادام تلخ: بادام تلخ یکی دیگر از انواع محبوب بادام درختی میباشد. این نوع بادام دارای پوستی سخت و رنگی تیره است. داخل بادام تلخ دارای بافتی خشک و تلخ است، اما به عنوان مواد اولیه برای تهیه شیرینی ها و کیک ها مورد استفاده قرار میگیرد.
بادام خاورمیانه: بادام خاورمیانه یکی از انواع پرطرفدار بادام درختی است. این نوع بادام دارای پوستی نرم و روشن میباشد و داخل آن بافتی خشک و خوشمزه دارد. بادام خاورمیانه باعث افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.
بادام ایتالیایی: بادام ایتالیایی یکی دیگر از انواع بادام درختی معروف است. این نوع بادام دارای پوستی سخت و رنگی تیره است و داخل آن بافتی خشک و روغنی دارد. بادام ایتالیایی به دلیل طعم خوب و محصولات با کیفیتی که تولید می کند، مورد توجه قرار گرفته است.
در نهایت، بهترین نوع بادام درختی بستگی به سلیقه شما دارد. با این حال، بادام آمریکایی به دلیل طعم خوب و محصولات با کیفیتی که تولید مینماید، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.

بهترین نژاد بادام دیرگل

 

بهترین نژاد بادام دیرگل

 

نژاد بادام دیرگل یکی از محبوب‌ترین نژادهای بادام در ایران میباشد که به دلیل میوه‌های با کیفیت و مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها و آفات، در باغ‌های بادام‌کاری کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این نژاد، میوه‌ها کوچک‌تر  هستند اما از  طعم و مزه بیشتری نسبت به سایر نژادهای بادام هستند.

در نژاد بادام دیرگل، تعدادی رقم وجود دارد که می‌توان به عنوان بهترین نژاد برای کاشت در مناطق مختلف ایران در نظر گرفت. برخی از مهم‌ترین رقم‌های بادام دیرگل عبارتند از:

 1. رقم بادام دیرگل کاشمر: این رقم بسیار مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها است و برای کاشت در مناطقی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و خشک مناسب است.
 2. رقم بادام دیرگل زرین‌شهر: این رقم برای کاشت در مناطقی با تابستان‌های نسبتاً خنک و زمستان‌های نسبتاً ملایم مناسب است و میوه‌های آن با کیفیت بسیار بالایی همراه هستند.
 3. رقم بادام دیرگل قزوین: این رقم برای کاشت در مناطقی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و خشک مناسب است و میوه‌های آن با طعم و مزه بیشتری نسبت به رقم‌های دیگر همراه هستند.

در نهایت، برای انتخاب بهترین نژاد بادام دیرگل باید با توجه به شرایط اقلیمی و خاکی منطقه خودتان، به مشاوران کشاورزی و باغبانی مراجعه کرده و با آن‌ها مشورت کنید.

یکی از بهترین رقم بادام بادام دیرگل بادام آذر است که پیوند خورده از نژاد بادامی و بادام ایتالیایی است. یکی از بهترین انتخاب‌ها جهت خرید نهال بادام، به‌خصوص برای مناطق کوهستانی این نهال است زیرا: مقاومت بالایی در برابر یخبندان ناگهانی بهاری و سرمای زمستان را دارد. از لحاظ باردهی این نوع از نهال بادام، از 3 سالگی به بار می‌نشیند و از 5 سالگی خود، به راحتی از لحاظ اقتصادی باردهی مناسبی دارد و تا 40 سالگی باروری آن ادامه دارد.

بهترین نوع درخت بادام

در انتخاب بهترین نوع درخت بادام باید به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، خاک و شرایط محیطی دیگر توجه کنید. درخت بادام در مناطقی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و خشک بهتر رشد مینماید و به خاکی با pH بین 7 تا 8 و بافت لومی شنی نیاز دارد. بهترین نوع درخت بادام باید مقاومت بالایی در برابر بیماری‌ها و آفات داشته باشد و میوه‌های با کیفیت و خوش طعمی را تولید کند.

با توجه به موارد فوق، برخی از بهترین نوع درخت بادام را در ادامه نام میبریم:

 1. درخت بادام دیرگل: این نوع درخت بادام در ایران شناخته شده است و به دلیل میوه‌های با کیفیت بالا و مقاومت بالا در برابر بیماری‌ها و آفات، برای کاشت در باغ‌های بادام کاری استفاده می‌شود.
 2. درخت بادام سینا: این نوع درخت بادام در مناطقی با زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم و خشک مناسب است و میوه‌های با کیفیت و خوش طعمی تولید می‌کند.
 3. درخت بادام کالیفرنیایی: این نوع درخت بادام در مناطقی با زمستان‌های نسبتاً خنک و تابستان‌های گرم و خشک مناسب میباشد و میوه‌های بادام با طعم و مزه بیشتری نسبت به بسیاری از نوع‌های دیگر را دارد.

اگه به‌دنبال نهال بادامی هستید که در برابر کمبود آب مقاوم باشد، بهترین انتخاب، بادام سنگی است. بادام سنگی به صورت دیمی کشت می‌شود و در سه سال اول نیاز به ابیاری دارد ولی بعد از آن به‌صورت دیمی رشد می‌کند. مغز این بادام تیره رنگ بوده و پوست ان همانطور که از اسم ان مشخص است، ضخیم و بسیار سفت می‌باشد در نتیجه نسبت مغز آن کم است و صرفا به‌خاطر مقاوم بودن درخت هست که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

بهترین نوع نهال بادام

بهترین نهال بادام باید با توجه به عوامل مختلفی مانند شرایط اقلیمی، خاک، آب و هوا و … انتخاب شود. در ادامه به برخی از نکات مهم در انتخاب بهترین نهال بادام میپردازیم همراه ما باشید:

1- انتخاب نهال بادام باید با توجه به منطقه و شرایط اقلیمی آن صورت گیرد. این درخت در مناطقی با زمستان های سرد و تابستان های گرم و خشک بهتر رشد مینماید

2- خاک مناسب برای کاشت بادام، خاکی با pH بین 7 تا 8 و خاکی با بافت لومی شنی است. برای کاشت بادام در خاک های سنگین و گرم باید از روش‌های زیر کمک گرفت:

 • استفاده از روش کاشت در پیچ‌های خاکی
 • استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای
 • استفاده از کودهای آلی و شیمیایی جهت بهبود خاک

3- از نظر انتخاب نهال باید به موارد زیر توجه کرد:

 • سن نهال باید بین 2 تا 3 سال باشد.
 • شاخه های نهال باید سالم و بدون آسیب باشند.
 • ریشه های نهال باید سالم و بدون بیماری باشند.

4- همچنین، بهتر است نهال بادام از نسل‌های پرتقالی یا شاه‌بلوطی باشد که مقاومت به خشکی و سرما بیشتری دارند.

5- در نهایت، مراقبت و نگهداری مناسب از نهال بادام نیز بسیار مهم است تا در آینده درخت سالم و مثمر شود.

لازم به ذکر است که برای انتخاب بهترین نهال بادام بهتر است با کارشناسان باغبانی و کشاورزی مشورت نمایید.

یکی از بهترین نوع نهال بادام بادام سهند، معروف به بادام جان سخت در بین عموم است. این نهال در برابر آفت‌های مختلف و همچنین سرما بسیار مقاوم است و بیشتر در مناطقی مانند میاندوآب وجود دارد و به فروش می‌رسد. مغز این بادام تیره و در عین حال شیرین است ازین‌رو در شیرینی‌پزی‌ها و صنایع غذایی استفاده می‌شود و در بین آشپزان بسیار محبوب است.نسبت مغز به پوست آن کم و برابر با 30% است ولی بسیار محبوب در ایران می‌باشد.

بهترین بادام درختی ایران

 

 

بهترین بادام درختی ایران

 

محبوب‌ترین نوع نارس بادام! بادام شاهرودی که نوع نارس آن معروف به چاغاله بادام است بسیار پر طرفدار در بین عموم مردم ایران است. ناگفته نمایند که نوع رسیده آن نیز در بین آشپزان از محبوبت بالایی نیز برخوردارد است.

محبوب‌ترین بادام برای باغات مدرن ایران

یکی از نهال‌های اصلاح شده می‌باشد و از دسته بادام‌های میان گل به شمار می‌رود. در واقع برای مناطق کوهپایه‌ای و معتدل بیشتر مناسب است زیرا اگر در مناطق کوهستانی کشت شوند و سرمای بهاره دیر هنگام اتفاق بیافتند، شکوفه‌ها یآن از بین خواهند رفت. پوست کاغذی و نسبت مغز به پوست آن 50 درصد است و یکی از اقتصادیترین ارقام نهال بادام به حساب می‌رود که رشد سریعی نیز دارد.

بهترین بادام ایران

اگر می خواهید درخت بادام پرورش دهید، باید ابتدا با انواع درخت بادام آشنا شوید تا نهایتا بهترین نوع درخت بادام را بر اساس منطقه و شرایط منطقه خود بتوانید انتخاب نمایید. هنگام تصمیم گیری باید عوامل زیادی را در نظر گرفت. نوع درخت بادام برای کسانی که درخت بادام را برای امرار معاش می‌کارند، فاکتور مهمی است که در انتخاب درخت باید در نظر گرفته شود. اگر شما صرفا یک باغبان خانگی هستید، درخت بادامی که که مراقبت از آنها آسان‌تر است و در منطقه شما بهتر رشد می‌کنند برایتان مناسب‌تر می‌باشد.

برای شناخت بهترین نوع درخت بادام آشنایی با ویژگی‌ها و مشخصات این گونه‌ی گیاهی ضروری است؛ بهره‌مندی از اطلاعات کافی در زمینه‌ی شاخصه‌های رشد بادام و شرایط آب و هوایی کمک خواهد کرد تا بهترین نوع بادام

قبل از انتخاب بهترین نوع بادام می بایست اطلاعات کافی در زمینه ی شناخت انواع ارقام بادام و مشخصات آن ها کسب نمود. به طور کلی دو دسته نهال بادام وجود دارد: دسته ی اول دارای شکوفه های صورتی هستند، بادام شیرین تولید می کنند و دسته ی دوم با شکوفه های سفید که محصول آن ها بادام تلخ است.

بهترین نوع درخت بادام دیم

درخت بادام دیم یا سنتی، یکی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از مناطق خشک و کم آبی جهان است. درادامه به بهترین نوع درخت بادام دیم را بررسی می کنیم.

بادام دیم عمدتا در مناطقی با شرایط آب و هوایی خشک و گرم کشت می شود. برای کاشت بادام دیم، نوع درخت بسیار مهم است. در ادامه بهترین نوع درخت بادام دیم را معرفی می کنیم.

 • درخت بادام دیم آمریکایی

درخت بادام دیم آمریکایی یکی از بهترین انواع درخت بادام دیم است. این نوع درخت بادام دیم دارای سازگاری بسیار بالا با شرایط آب و هوایی خشک و گرم است و محصولات با کیفیتی تولید می کند. درخت بادام دیم آمریکایی دارای پوستی سخت و روشن است و داخل آن بافتی خشک و روغنی دارد.

 • درخت بادام دیم بومی

درخت بادام دیم بومی، یکی دیگر از بهترین انواع درخت بادام دیم است. این نوع درخت بادام دیم دارای سازگاری بسیار بالا با شرایط آب و هوایی خشک و گرم است و محصولات با کیفیتی تولید می کند. درخت بادام دیم بومی دارای پوستی نرم و رنگی تیره است و داخل آن بافتی خشک و خوشمزه دارد.

 • درخت بادام دیم ایرانی

درخت بادام دیم ایرانی، یکی دیگر از بهترین انواع درخت بادام دیم است. این نوع درخت بادام دیم دارای سازگاری بسیار بالا با شرایط آب و هوایی خشک و گرم است و محصولات با کیفیتی تولید می کند. درخت بادام دیم ایرانی دارای پوستی سخت و رنگی تیره است و داخل آن بافتی خشک و روغنی دارد.

نکته:در کشور ما حدودا 30 رقم بادام شناسایی شده و در مناطق مختلف پرورش می یابند، ارقام بومی ایران عبارتند از: تاجری، بی نظیر، سنگی مشهد، منقا، کاغذی، محب علی، شاهرود12، آذر، سهند و شکوفه. از ارقام خارجی که در ایران کشت می شوند می توان به: یلدا، فرانیس و نان پاریل اشاره کرد.

ارقامی همچون: آذر، سهند، شکوفه و نان پاریل که با عنوان بهترین نوع بادام در ایران شناخته می شوند، غالبا در مناطق شمال غرب کشور، شاهرود 12، نان پاریل و شاهرودی 21 در شمال شرق و مرکز کشور و ارقام مامایی، ربیع و سفید در استان های مرکزی کشور کاشته می شوند.

بهترین بادام درختی ایران کدام شهر است

بادام درختی یکی از محصولات کشاورزی مهم در ایران است و در بسیاری از شهرهای این کشور کاشته می شود. اما برای پاسخ به این سوال که بهترین بادام درختی ایران در کدام شهر می باشد، باید بگویم که بهترین بادام درختی ایران در شهرستان بهار در استان همدان قرار دارد.

شهرستان بهار یکی از مراکز کاشت و تولید بادام درختی در ایران میباشد. این شهرستان به دلیل شرایط اقلیمی و خاکی مناسب، محل کاشت بادام درختی است. بادام درختی بهار بسیار خوشمزه و غنی از مواد مغذی است و به عنوان یک محصول مهم در کشاورزی این منطقه شناخته شده است.

به علاوه، بادام درختی بهار با شرایط اقلیمی ایران سازگاری بسیاری دارد و می تواند در شرایط گرم و خشک کشور رشد نماید. برای اینکه بادام درختی بهار با کیفیت بالا تولید شود، تلاش بسیاری از کشاورزان و دانشمندان این شهرستان در زمینه بهبود محصولات صورت گرفته است. بنابراین، می توان گفت که بهار یکی از بهترین شهرهای کاشت بادام درختی در ایران است و بادام درختی بهار بهترین نوع بادام درختی ایران محسوب می شود.

برای انتخاب بهترین نوع بادام چه شرایطی را باید در نظر گرفت؟

 

برای انتخاب بهترین نوع بادام چه شرایطی را باید در نظر گرفت؟

 

منطقه ی مورد نظر برای کاشت و پرورش نهال بادام، باید شرایط محیطی مناسب را جهت رشد بادام داشته باشد؛ مناطقی با تابستان های گرم و زمستان های معتدل بهترین مکان برای کشت بادام به شمار می روند. برخی از ارقام بادام در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک می رویند، این ارقام در برابر سرماهای شدید زمستان حساس بوده و در چنین شرایطی به هیچ عنوان رشد نخواهند کرد.

نکته:ارقامی که زودگل هستند در مناطقی با سرمای دیررس بهاره دچار سرمازدگی شده و شکوفه های آن ها از بین می رود.

ارقام بادام دیرگل بهترین نوع بادام برای مناطقی با سرمای دیررس بهاره (مناطقی همچون: آذربایجان و فارس) هستند؛ بنابراین می توان گفت هر نوع نهال بادامی که سازگار و منطبق باشرایط محیطی منطقه باشد، بهترین نوع بادام به شمار می رود.

روش کاشت و پرورش ارقام بادام:

پس از انتخاب بهترین نوع بادام، 2 روش برای کشت و پرورش آن وجود دارد:

روش اول: استفاده از بذر (تازه و فرآوری نشده)

روش دوم: خرید نهال بادام و کاشت نهال

نکته:مکان کاشت نهال بادام می بایست در معرض تابش مستقیم نور خوشید بوده و همچنین خاک از زهکشی خوبی برخوردار باشد، همچنین آبیاری مناسب تاثیر به سزایی در باردهی و رشد نهال دارد؛ نیاز آبی یک هکتار نهال بادام در طول سال تقریبا6000 -8000 متر مکعب آب می باشد.

بهترین نوع بادام

بادام دانه ای روغنی و سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است که برای حفظ سلامتی و تندرستی بسیار مهم بوده و مصارف گوناگونی دارد. نهال بادام گیاهی است که بومی مناطق شرقی و جنوبی آسیا می باشد و با درختانی همچون: هلو، زردآلو، آلو و گیلاس در یک سرده (Prunus) قرار دارند.

نکته: میوه ی بادام از انواع شفت ها به شمار می رود که متشکل از یک پوسته خارجی و یک پوشش داخلی سخت است و مغز بادام در داخل آن جای می گیرد.

در زمان انتخاب بهترین نوع بادام می بایست جغرافیای منطقه و همچنین آب و هوای محل کاشت را به دقت بررسی و شناسایی نمود چرا که بدون در نظر گرفتن فاکتورهای محیطی و آشنایی با روش های صحیح نگه داری ارقام نهال بادام، نمی توان رقمی پر بازده و سازگار را برگزید.

هرس کردن و مراقبت از نهال بادام

پس از کاشت بهترین نوع بادام سازگار با منطقه، نوبت به مراقبت و نگه داری از آن می رسد؛ اسپورهای نهال بادام پس از 4-5 سال ، توانایی تولید جوانه زایشی را از دست می دهند لذا شاخه های خشک و اضافی را حذف می کنند تا شاخه های جوان تولید شده و همچنین باردهی آن تنظیم شود.

چگونه بهترین نوع درخت بادام را خریداری نماییم؟

برای خرید نهال بادام، پس از در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه و همچنین سازگاری رقم مورد نظر، دقت و توجه به میزان بازار پسندی محصول بسیار حائز اهمیت است. خرید نهال بادام اصلاح شده همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت تاثیر به سزایی در میزان عملکرد و کیفیت محصول دارد؛ نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی  نهال انواع ارقام نهال بادام را با کیفیتی مطلوب تولید کرده و به سراسر کشور ارسال می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید نهال بادام مورد نظر خود با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها