نهال گردو فرانسوی

نهال گردو فرانسوی (French walnut)یکی از ارقامی است که برای کاشت در مناطق سردسیر توصیه می شود؛ غالبا خاستگاه بهترین ارقام گردو که عملکرد بالا و محصول درشت و با کیفیتی دارند، کشور فرانسه است.
نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی با بیش از سه دهه فعالیت، یکی از تولید کنندگان مستقیم ارقام نهال گردو است. برای کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با این رقم و قیمت نهال گردو خوشه ای فرانسوی ، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

برای آشنایی بیشتر با قیمت و مشخصات 13 نوع از بهترین و پرفروش ترین ارقام نهال گردو، برروی کلمه خرید نهال گردو کلیک کنید.

مشخصات نهال گردو فرانسوی

مشخصات درخت گردو فرانسوی

همانطور که از نام این رقم پیداست، خاستگاه و منشاء رویش آن کشور فرانسه است؛ نهال گردو فرانسوی رقمی دیرگل بوده و برای کاشت و پرورش در مناطق سردسیر مناسب است.

باردهی نهال گردو فرانسوی به صورت جانبی و در انتهای شاخه ها می باشد، محصول این رقم به صورت خوشه ای ظاهر شده و هر خوشه از 5 الی 10 عدد میوه تشکیل یافته است.

نکته: اکثر ارقام خوشه ای محصولی ریز و یا متوسط دارند اما میوه ی نهال گردو فرانسوی درشت بوده و پر بازده می باشد.

نهال گردو فرانسوی با توجه به شرایط آب و هوا و همچنین زمان کاشت، در اولین و یا دومین سال پس از کاشت نهال به بار می نشیند.

انواع نهال گردو فرانسوی در نهالستان ارغوان نهال

نهال گردو فرنور فرانسه
نهال گردو فرانکت فرانسوی
نهال گردو پاریزین فرانسوی

قیمت نهال گردو فرانسوی | قیمت نهال گردو خوشه ای فرانسوی

با توجه به انواع مختلف نهال گردو فرانسوی، قیمت آن ها متفاوت است. برای اطلاع از قیمت هریک از انواع نهال گردو فرانسوی مقاله لیست قیمت انواع نهال گردو را مطالعه کنید.

میزان باردهی درخت گردو فرانسوی

نهال گردو فرانسوی مناسب مناطق سردسیر است و دیر گل میدهد.نهال گردو فرانوسی خوشه ای است و هر خوشه آن 5 تا 10 عدد است. پوست گردو فرانسوي نازک و مغز آن حدودا 48 درصد است.

میزان باردهی نهال گردو فرانسوي اگر به درستی از آن مراقبت شود به حدود 6 تن می‌رسد.

ویژگی های ظاهری نهال گردو فرانسوی

درختان نهال گردو فرانسوی از لحاظ اندازه، متوسط بوده، تاج گسترده، ارتفاع کم و همچنین باردهی و عملکرد بالا دارند؛ محصول این رقم به صورت خوشه ای رؤیت می شود، فرم میوه گرد و یا بیضی و همچنین با کیفیت، پر مغز و درشت است.

نکته: چربی گردو فرانسوی نسبتا زیاده بوده و پوست آن تقریبا نازک است (نسبت مغز گردو به پوسته ی آن متعادل است).

میانگین وزن گردو در حدود 22-24 گرم و محتوای مغز حدودا 48% می باشد.

مشخصات French walnut در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویش کشور فرانسه
موعد گلدهی دیرگل
منطقه ی مناسب برای کاشت و پرورش مناطق سردسیری
باردهی به صورت جانبی و در انتهای شاخه ها
مشخصات محصول خوشه ای (هر خوشه 5-10 عدد) – درشت – به شکل گرد و یا بیضی – چربی گردو نسبتا زیاد – پوست نازک – کیفیت و عملکرد بالا
مشخصات درخت اندازه متوسط – ارتفاع کم – تاج گسترده – عملکرد بالا
سال باردهی اولین و یا دومین سال پس از کاشت نهال
میانگین وزن گردو 22 الی 24 گرم
محتوای مغز در حدود 48 درصد

آب و هوای مناسب برای درخت گردو فرانسوی

نهال گردو در آب و هوای معتدل مدیترانه ای و حتی مناطقی با اقلیم استپی (اقلیم نیمه خشک) رشد می کند، وزن مغز گردو خصوصیتی وابسته به نوع واریته است اما این ویژگی تا حدود زیادی به شرایط آب و هوایی و مقدار بارش باران بستگی دارد.

قیمت نهال گردو فرانسوی

نهال گردو فرانسوی نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی در حدود 600 الی 800 ساعت دمای 5 -10 درجه ی سانتی گراد در طول پاییز و زمستان است.

نکته: مناطقی با زمستان های سرد بهترین مکان برای کاشت و پرورش نهال گردو فرانسوی هستند و باردهی این گیاه زمانی رخ می دهد که دوره سرمایی خود را در زمستان گذرانده باشد.

شرایط محیطی و ویژگی های منطقه ی کاشت

خاک: با توجه به عمیق بودن و گستردگی ریشه های درخت گردو، برای کاشت نهال گردو فرانسوی به زمین های زراعی با حداقل عمق 5/1 تا 2 متر نیاز است (در صورت سفت بودن خاک و عمق کم آن، ریشه دچار پوسیدگی می شود) ؛ زمین های لومی (20% رس+ نسبت مساوی شن و سیلت، هرکدام 40%) به جهت دارا بودن قابلیت زهکشی، مناسب ترین بافت خاک برای گردو کاری هستند.

نکته: نهال گردو در خاک هایی با بافت آهکی و سبک نیز رشد خوبی دارد.

نیاز آبی: اگر میزان آب دریافتی توسط نهال گردو کافی نبوده و در این زمینه کوتاهی شود، محصول دهی درخت هم در طی فصل جاری و هم در سال های آتی کاهش می یابد؛ عوامل مختلفی همچون اقلیم منطقه ی کاشت نهال، سن و عملکرد آن ها در تعیین نیاز آبی درختان گردو دخیل است.

به طور میانگین 1000 تا 7000 متر مکعب آب در هر هکتار برای آبیاری درختان گردو مورد نیاز است؛ تعداد دفعات آبیاری به صورت هر 7 الی 10 روز یک مرتبه در قسمت سایه انداز درخت تکرار می شود.

نکته: آبیاری درختان گردو از اواخر مهرماه می بایست متوقف شود چرا که آبیاری خارج از زمان مناسب می تواند منجر به سرمازدگی درختان گردد.

الگوی کاشت و احداث باغات

برای کاشت نهال های گردوی ایرانی به دلیل زیاد بودن ارتفاع آن ها، فواصل کاشت 10×10 درنظر گرفته می شود؛ اما برای نهال های پیوندی و ارقامی نظیر نهال گردو فرانسوی که ارتفاع کمی دارند، فواصل کاشت را بین 7×7 و یا 8×8 در نظر می گیرند.

برای احداث باغات گردو، الگوی کاشت مربعی توصیه شده و با در نظر گرفتن فواصل کاشت می توان گفت که در هر هکتار به تعداد 100 الی 200 اصله درخت گردو کاشته می شود.

نکته: برای کاشت نهال گردو فرانسوی باید دقت داشت که هم سطح با کف جوی کاشته نشود (حدودا 20 تا 30 سانتیمتر بالاتر) تا از ابتلای درخت به بیماری آب سیاه در آینده جلوگیری گردد.

برای کود دهی درختان گردو چه باید کرد؟

پیش از اقدام به کاشت نهال های گردو، زمین زراعی مورد نظر توسط کارشناسان بررسی شده و خاک منطقه از نظر غنی بودن از عناصری همچون: آهن، پتاسیم، فسفر، ازت وسایر عناصر ضروری برای رشد گیاه، مورد آزمایش قرار می گیرد؛ این مواد را با خاک ترکیب کرده و در گودال های آماده شده می ریزند.

کود دهی خاک پیش از کشت نهال تاثیر به سزایی در رشد گیاه داشته و مقدار کود و نوع آن با توجه به نیاز خاک تعیین می شود؛ در سال های ابتدایی رشد به دلیل بالا بودن تولید ریشه، درخت گردو نیازمند کود آلی است به همین علت همراه با کود شیمیایی در فصل زمستان به شکل چال کود (در قسمت سایه انداز) به نهال داده می شود.

آفات و بیماری های شایع نهال گردو

آفات و بیماری های شایع نهال گردو

تعدادی از بیماری های مهم درختان گردو که منجر به بروز آسیب و خسارت در این گیاه می شوند، عبارتند از: آنتراکنوز گردو، بلایت گردو، پوسیدگی ریشه و طوقه و گال باکتریایی طوقه

از جمله آفات شناخته شده و شایع می توان به: کرم سیب، کرم گردو، شته گردو و کرم خراط یا پروانه فری (پر زیان ترین آفت محسوب میشود) اشاره نمود.

خرید نهال گردو فرانسوی

نهال گردو فرانسوی که یکی از انواع نهال گردو خوشه ای به شمار می رود، بسیار پر بار، زود بازده و دارای محصولی درشت و با کیفیت است.

نهالستان ارغوان نهال با تکیه بر دانش روز و تجربه ای بالغ بر سه دهه فعالیت در عرصه ی تولید نهال و احداث باغات مدرن یکی از معتبرترین مراکز تولید و توزیع نهال در کشور است؛ این مجموعه کلیه محصولات خود را همراه با گواهی بهداشت و سلامت و همچنین شناسنامه به مشتریان خود عرضه می نماید.

جهت تهیه نهال گردو فرانسوی و همچنین اطلاع از قیمت ها، بهره گیری از خدمات مشاوره ی رایگان و آگاهی از شرایط فروش با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

دسته بندی: گردو برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

ارتباط با تلگرام

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها